Senovės graikų filosofo Aristotelio (384-322 m. Pr. Kr.) veikalas pats svarbiausias politikos mokslo veikalas visoje antikos epochoje, padaręs gana didelę įtaką vėlesnių epochų politikos mokslui. Aristotelio „Politika“ – tai vienas iš pirmųjų mėginimų pateikti sistematišką politikos mokslą.
Teisingumui Aristotelis savo veikale „Politika“ skiria gana daug vietos. Jo manymu, teisingumas tai vidurys tarp kraštutinumų: taro neteisybės padarymo ir jos kentimo. Pagal Aristotelį teisingumas tai savotiškas įpratimas, dėl kurio žmonės yra linkę elgtis teisingai ir trokšta teisingumo.
• Bendras, kuris yra platesnės reikšmės.
• Specialus, kuris yra siauresnės reikšmės.
Aristotelio manymu, teisingumas nesiskiria nuo teisės, todėl teisė apima teisingumą, o teisingas žmogus yra tas, kuris saugo įstatymus, vykdo dorybes ir daro kitiems gera. Galima padaryti išvadas, kad teisingumas yra didžiausia dorybė gyvenime. Ir nors jis žmogų sutapatina su pilietiniu gyvūnu, tačiau išskiria pagrindines jo savybes. * „Žmonės iš visų gyvūnų išsiskiria tuo, kad jie vieninteliai suvokia, kas yra gera ir bloga, teisinga ir neteisinga ir t.t., ir šių dalykų bendrumo pagrindu kuriamas ūkis bei valstybė.
• Lyginamasis teisingumas, kuris reikalauja, kad kiekvienam būtų atitinkamai atlyginta už atimtus dalykus ar patirtus nuostolius.
• Dalinamasis teisingumas, kuris skirsto dalykus pagal jų nuopelnus, teisingumas sprendžiamas pagal asmenų savybes. ** „Klysta demokratai manydami, jog lygybė vienu atžvilgiu sudaro lygybės būtinumą visais atžvilgiais; taip pat klysta pligarchai manydami, jog nelygybė vienu atžvilgiu sudaro nelygybę visais atžvilgiais“. Tai savotiški teiginiai, kurie prieštarauja vienas kitam.
** Petras Leonas „Teisės Filosofijos istorija“, 91psl. „Mintis“ 1995m. Vilnius
Teisingumas gali būti suprantamas dvejopai, kadangi vieniems piliečiams atrodo, kad teisingumas yra gera valia, kai norima ar linkima gera, o kitiems- kad, kai valdžią turi stipresnis. *Tačiau teisingai sakoma,“ kad negali gerai valdyti tas, kuris pats nebuvo valdomas“. Juk kiekvienas pilietis turi sugebėti ne tik kažkam vadovauti, tačiau savotiškai paklusti ir kitiems, tai yra viena iš dorybių, kai valdantysis bando pažinti ne tik savo valdančiąją pusę, tačiau įsigilinti ir paklūstančiąją pusę. Juk...
Šį darbą sudaro 2961 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!