Potemės

Literatūra - būdas pažinti save ir pasaulį (K. Donelaitis, V. Mykolaitis- Putinas, A. Škėma)

9.4   (2 atsiliepimai)
Literatūra - būdas pažinti save ir pasaulį (K. Donelaitis, V. Mykolaitis- Putinas, A. Škėma) 1 puslapis
Literatūra - būdas pažinti save ir pasaulį (K. Donelaitis, V. Mykolaitis- Putinas, A. Škėma) 2 puslapis
Literatūra - būdas pažinti save ir pasaulį (K. Donelaitis, V. Mykolaitis- Putinas, A. Škėma) 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Literatūra - būdas pažinti pasaulį ir save.

(K. Donelaitis, V. Mykolaitis- Putinas, A. Škėma)

„Knygos nuskaidrina sielą, kelia ir stiprina žmogų, žadina jį tauriausiems siekiams, aštrina protą ir švelnina širdį“,- būtent taip teigė anglų ir pasaulinės literatūros satyrikas Viljamas Meikpisas Tekerėjus. Skaitydami knygas, mes galime sužinoti apie senovės žmonių gyvenimą, jų papročius, kalbą, mąstymą. Knygos suteikia žinių, stiprybės mūsų asmeniniame gyvenime, moko mus nedaryti klaidų, arba tiesiog pasimokyti iš svetimų.

Mažosios Lietuvos lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis atskleidžia, jog literatūra – puikus būdas pažinti senovės žmonių papročius, gyvenimo būdą, pagrindines vertybes. Kūrinyje rašytojas vaizduoja pareigą ir atsakomybę darbui. Žymiausioje rašytojo poemoje „Metai“ darbą vaizduoja kaip veiklą, kuri teikia fizinio ir moralinio tvirtumo, ugdo išmintį. Apšvietos epochos rašytojas poemoje ,,Metai“ rašė apie kaimo žmonių gyvenimą, smerkė ponus dėl jų šykštumo, žiaurumo ir apsirijimo. Poetas smerkia moteris, kurios nešioja pirktus, o ne pačių austus drabužius, liepia iš kitų pasimokyti taupumo, darbštumo. K. Donelaitis iškelia darbo grožį ir pašiepia baudžiavinį darbą kaip sunkią naštą. Gamta būrą skatina dirbti ir jos pasaulis yra artimi būrams. Jis nuo jos priklauso, nes nuo gamtos permainų priklauso jo darbai, gyvenimo būdas. Teigiami „Metų“ veikėjai sąžiningai atlieka savo pareigas, klauso valdžios, eina į bažnyčią. Jie tartum skruzdėlės visada skuba, dirba, bet ir po sunkių darbų neužmiršta Dievo. Tokie teigiami herojai yra Pričkus, Selmas ir Krizas. Savyje jie yra sukaupę geriausius, autoriaus nuomone, būdo bruožus. Nors ir girti, bet būrai savo vaikus mokindavo eiti dirbti ir gyventi kaip jie ir jų tėvai gyveno: „Vaikai! – rėkdavo jis, ant demblio girts išsitiesęs ir su žaku prastu kaip prastas būrs užsiklojęs, – Vaikai! šiukštu jums naujus niekus pramanyti, taip gyvenkit, kaip mes, tėvai jūsų gyvenom. Vis protingai, vis pamaži nusitverkite darbus. Čėdykitės kytriai jauni, dar būdami klapais, Kad dar ir senysta ką ras atšokdama kartą“. „Metuose“ aprašoma, kad lietuviai ausdavo drobes: „Ar ne gražu žiūrėt, kad Gryta, jau prisiverpus, skirsto verpalus aust ir audus baltina drobes?“. Lietuviai sėdavo daug įvairių daržovių: „Nugi dabar, ką tikt įmanot, sėkite sėklas! Sėkite kopūstus, morkus su didele sauja ropių, pastarnokų, sviklų beigi repukų“. Vasara, prieš Sėkmines bajoras būrus kviesdavo į baudžiavą: „Taip prieš Sekmines būrus į baudžiavą kviesdams ir, kas reik atlikt, pamokindams sveikino Pričkus“. Rašytojas išaukština darbo vertę ir vaizduoja ją kaip išmintį ugdančią ir moralinio bei fizinio tvirtumo teikiančią veiklą. Taigi, galime daryti išvadą, kad skaitydami XVIII a. rašytojo Kristijono Donelaičio kūrinį ,,Metai” skaitytojai turi galimybę susipažinti su to meto papročiais, tradicijomis, pagrindinėmis vertybėmis, tokiomis kaip pareiga ir darbas.

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1166 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Šaltiniai
✅ Šaltiniai yra
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
3 psl., (1166 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 3 psl., (1166 ž.)
  • Word failas 18 KB
  • Įkeltas: 2024 m.
  • Lygis: Mokyklinis
  • ✅ Yra šaltiniai
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt