• darbinį veiksnumą - pagal darbo teisę galėjimą savo veiksmais įgyti darbo teises bei sukurti darbo pareigas.
Fizinių asmenų darbinis teisnumas – tai fizinių asmenų galėjimas turėti darbo teises ir pareigas ir būti darbo teisinių santykių subjektu. Tai, kad asmuo turi darbinį teisinumą, nereiškia, kad jis turi konkrečių darbo teisių ir pareigų. Šios teisės ir pareigos gali būti įgyjamos tik asmeniui tapus veiksniu. Be to, ar tam tikros teisės ir pareigos bus įgytos, priklauso ir nuo kitų faktinių aplinkybių, pavyzdžiui, asmuo sudaręs darbo sutartį, yra bedarbis ir kt.
Vadovaujantis darbuotojų lygiateisiškumo principu, visiems asmenims suteikiamas lygus darbinis teisnumas, neatsižvelgiant ir į šių asmenų lytį, seksualinę orientaciją, rasę, tautybę, kalbą, kilmę, pilietybę ir socialinę padėtį, tikėjimą, santuokinę ir šeiminę padėtį, amžių, įsitikinimus ar pažiūras, priklausomybę politinėms partijoms ir visuomeninėms organizacijoms, kitas aplinkybes, nesusijusias su darbuotojų dalykinėmis savybėmis.
Fizinio asmens darbinis veiksnumas - tai asmens visiškas darbinis teisnumas ir galėjimas savo veiksmais įgyti darbo teises ir pareigas. Darbo teisėje darbinis teisnumas ir veiksnumas susiję daug glaudžiau nei kitose teisės šakose, pavyzdžiui, civilinėje teisėje. Tą lemia pati darbo teisinių santykių prigimtis. Darbas yra asmeninė valinga žmogaus veikla, kurios negalima atlikti per atstovą. Todėl, kitaip nei civilinis veiksnumas ir teisnumas, darbinis teisnumas ir veiksnumas atsiranda tuo pačiu metu.
Veiksnumo darbo teisėje atsiradimas yra siejamas su amžiumi. DK 13 str. 2d. nustato bendrą taisyklę, kad fiziniai asmenys įgyja darbinį veiksnumą sukakę 16 metų. Ši amžiaus riba nustatyta atsižvelgiant į tai, kad nuo 16 metų kiekvienas asmuo gali pradėti dirbti, nedarydamas žalos savo sveikatai ir visuomenei.
Darbdavių darbinis teisnumas ir veiksnumas atsiranda nuo jų įsteigimo momento. Juridinių asmenų įsteigimo momentu yra laikomas juridinio asmens įregistravimas juridinių asmenų registre (CK 2.63 str. l d.). Viešųjų juridinių asmenų atžvilgiu įstatymas ar įstatymų numatytais atvejais kitas teisės aktas, kuriuo yra įsteigtas viešasis juridinis asmuo, gali nustatyti, kad juridinis asmuo laikomas įsteigtu nuo teisės akto...
Šį darbą sudaro 3064 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!