Darbo teisė – tai valstybės nustatytų ir taikomų teisės normų, reguliuojančių darbo santykius tarp darbuotojo ir darbdavio darbo sutarties pagrindu, visuma.
Darbo teisiniai santykiai – tai savanoriškas teisinis darbuotojo ir darbdavio ryšys, įpareigojantis darbuotoją reguliariai atlikti sulygtą darbo funkciją bendrame darbo procese, paklūstant darbovietės vidaus tvarkai, o darbdavys įsipareigoja mokėti darbuotojui darbo užmokestį ir sudaryti darbo sąlygas, nustatytas įstatymuose, darbo ir kolektyvinėje sutartyse.
Darbo teisės normos reguliuoja visuomeninius santykius, atsirandančius dirbant arba glaudžiai susijus su darbu. Kalbant apie darbo teisės sąvoką reikėtų žinoti kuo skiriasi ši teisės šaka nuo kitų teisės šakų. Daugelį metų darbo santykius reguliavo civilinės teisės normos. Todėl tarp darbo ir civilinės teisės yra daug panašumų. Nuo civilinės darbo teisė skiriasi tuo, kad yra pavaldumas, vadovavimas; daugeliui darbo teisės institutų nebūdingi tokie civilinio teisinio reguliavimo metodai, kaip sutarčių laisvė, šalių autonomiškumas ir pan. Darbo santykių objektas apibrėžiamas rūšiniais požymiais, o ne individualiais, t. y. tarpusavyje susitariama, kad atliekamas tam tikros specialybės darbas, darbas yra atlygintinas, nes neatlygintinas darbas darbo teisę nedomina.
3) darbas apibrėžtas rūšiniais požymiais.
Viešojo administravimo darbo santykių darbo teisės normos nereglamentuoja, o viešųjų paslaugų sfera – darbo teisės reguliavimo dalykas. Galima padaryti išvadą, kad darbo teisė turi nemažai panašumų su civiline ir administracine teisėmis, bet tuo pačiu yra ir daug skirtumų: skirtingas požiūris į santykių dalyvių santykius ir jų pavaldumą.
Darbo teisės objektu galima vadinti visuomeninius darbo santykius. Tačiau darbo teisė reguliuoja ne visus darbo santykius, o tik tokius, kai darbo jėgos panaudojimas tiesiogiai veikia jos turėtojo asmenybę. Vadinasi, vienas darbo teisinių santykių požymis yra tas, kad jais realizuojami žmogaus gebėjimai. Kitas darbo teisinių santykių požymis yra visuomeninis šių santykių pobūdis. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad darbo rezultatas nėra lemiamas tokių santykių požymis. Tai reiškia, kad darbas atliekamas ne savarankiškai, t. y. darbuotojas yra pavaldus darbdavio valiai, darbdavys nustato darbo tvarką. Trečias darbo teisinių santykių požymis yra darbo...
Šį darbą sudaro 1476 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!