Teisės šaltinių reikšmė žmogaus , visuomenės ir valstybės gyvenime Lietuvoje,kaip ir kiekvienoje kitoje šalyje,neabejotinai yra didžiulė. Teisės šaltiniai nustato žmonių teisinę padėtį ir jų tarpusavio santykius,apibrėžia piliečio ir valdžios santykius,modeliuoja valstybės santvarką,reglamentuoja tarptautinius ryšius ir daugybę kitų dalykų. Jie leidžia pažinti socialinių,darbo,šeimos ir kitų teisinių santykių tam tikroje šalyje charakteristiką.
Teisės šaltiniai –tai tam tikrų normų objektivizavimo, raiškos būdas. Kad teisės norma galiotų,subjektas turi apie ją žinoti.. Teisės norma privalo turėti tam tikrą objektivizuotą formą, tam tikrą išraišką. .Teisės šaltinis- teisės normos išraiškos ir priemonės būdas per kurį sužinome apie galiojančią teisę. Teisės istorijoje būta įvairių išraiškos priemonių.
Papročių teisė yra seniausia pozityviosios teisės forma. Romėnai aiškino ,kad teisinis paprotys-tai tylus visuomenės susitarimas (tacito consensu) .Vėliau atsirado precedentinė teisė ir beveik tuo pat metu-rašytinė teisė,kai teisės normos išreiškiamos norminiuose aktuose,kuriuo leidžia aukščiausiosios valstybės institucijos.Šiuolaikinė teisė kaip teisės daugiausia remiasi norminiais aktais. Papročiai ,kaip teisės šaltiniai,šiandiena nėra reikšmingi,nors Lietuvos Respublikos CK sakoma,kad sandoriai neturi prieštarauti papročiams. Taip pat išbraukti iš darbo teisės papročius, kaip teisės šaltinius būtų neteisinga. Pripažįstama visuomeninė teisinė papročio,kaip besikartojančio veiksmo reikšmė ,bet tik kai tam tikrų santykių nereguliuoja norminiai aktai.
Precedentas,kaip teisės šaltinis,atsirado Anglijoje ir prigijo anglosaksų (arba bendrosios teisės) teisinės sistemos šalyse. Didžiojoje Britanijoje iki šiol teisėjų sukurta teisės normų sistema vadinama bendrąja teise, o parlamento priimtų teisės normų sistema-statutine teise.Anglijoje daugelį amžių precedentas buvo ir yra laikomas privalomu teisės šaltiniu.
Teorijoje pripažįstama ,kad precedentą ,kaip privalomą teisės šaltinį,apibūdina jo savybės-tikrumas,tikslumas ir lankstumas,taip pat tai,kad precedentus kuria teisininkai profesionalai.
Romanų-germanų teisinės sistemos šalyse precedentas neturi tokios reikšmės kaip anglosaksų teisinėje sistemoje. Čia precedentas yra laikomas antriniu teisės šaltiniu , pagrindiniu teisės šaltiniu pripažįstami įstatymai. Teisės normas gali kurti tik įstatymų leidėjas. Tuo tarpu teismai tik taiko įstatymus.Teismų sprendimai nei tiems patiems teismams ,kurie juos priėmė,nei žemesnės pakopos teismams vėliau nagrinėjant bylas nėra privalomi.
Darbo teisės šaltiniai-darbo teisės normų išraiškos formos.Pagrindiniai šaltiniai yra...
Šį darbą sudaro 2432 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!