Žmonijos išsivystymas vis labiau atskleidžia tautinio prado reikšmę gyvenimui ir žmogui. Tautinis auklėjimas yra vienas iš ugdymo atžvilgių ir apima visą ugdymo plotą ir pedagogikos disciplinas.
Kas yra tauta? Kada žmogus gali pasakyti, kad jis priklauso tam tikrai tautai? Žmonių grupė tampa tauta tik po tam tikro bendrai išgyvento istorinio tarpsnio. Tautą sudaro trys pagrindiniai veiksniai: rasė, gyvenamoji aplinka, istorinis likimas. Tauta į baigiamąjį išsivystymo tarpsnį įžengia kai tampa kultūriniu vienetu, kai bendrų žygių ir kūrybos dėka iš vidaus suriša individus ir grupes. Tautą kaip kultūrinį vienetą sukuria istorinis likimas.
Tauta ir tėvynė, apspręsdama žmoniškąjį asmens buvimą, skverbiasi į visas kultūros sritis. Ugdymas, būdamas integralinės kultūros dalis, savaime patiria tautinės individualybės įtaką, kuri yra sudaryta iš trijų integralinių dalių: tautiškumo, patriotizmo ir nacionalizmo.
Tautiniu ugdymu domėjosi ir jį nagrinėjo daug lietuvių pedagogų. A. Maceina – vienas iš jų, daug parašęs pedagogikos teorijos, auklėjimo ir ugdymo filosofijos klausimais. Reikšmingiausias šios srities veikalas – „Tautinis auklėjimas“. Patriotizmą ir nacionalizmą paminėjau kaip svarbius A. Maceinos tautiškumo ugdymo bruožus, bet didesnį dėmesį skyriau tautiniam ir religiniam tautiškumo ugdymui. Ugdymas kyla iš tautos dvasios ir atitinka tautos esmę.
Rašydama šį darbą rėmiausi A. Maceinos raštais ir trumpai apžvelgiau prieškarinio tautinio auklėjimo esmę, uždavinius, veiksnius ir jo vietą pedagogikoje.
Būtinos tautinio auklėjimo prielaidos yra tautų išskyrimas iš žmonijos ir tautinės sąmonės atbudimas. Tautos kūrė ugdymo sistemas, bet ilgą laiką nebuvo tautinio auklėjimo, kaip integralinės ugdymo dalies. Tauta privalėjo sudaryti atskirą vienetą gyvenime, o tautinė individualybė atskirą sąmonės sritį.
Sąmoningas tautinis auklėjimas prasidėjo tik romantikos metu. Romantika, būdama protestas prieš apšvietą ir prieš perdėtą proto teigimą, ypatingai pabrėžė tautą bei tėvynę ir josios reikšmę žmogaus gyvenimui. Tautos sąvoka – vertybės sąvoka – padėjo pamatus tautiniam auklėjimui. Vertybės sąvoka glūdi pačioje ugdymo esmėje, nes tai kas vertinga – yra ugdytina. Nuo romantikos laikų tautybė tapo ugdomąja vertybe.
Ugdymo objektas nėra grynas žmogiškumas be konkrečių veiksmų...
Šį darbą sudaro 2029 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!