Kasdien žmogus susiduria su labai dideliu nuolat kintančios informacijos srautu, kuris lemia pažintinę asmenybės raidą. Efektyviai orientuotis tokiame tiek vidinės, tiek išorinės informacijos antplūdyje yra be galo sudėtinga, todėl labai svarbu tinkamai informaciją tvarkyti. Dėmesys ir yra tas pagrindinis “objektyvas”, suteikiantis psichiniams procesams ir žmogaus veiklai atrankinį pobūdį, organizuotumą bei kryptingumą. Jo dėka sąmonę pasiekia reikšmingiausia šio momento veiklos grandis (Bagdonas, 1974). Dėmesys nėra atskiras psichinis procesas, bet konkrečių psichinių procesų, konkrečios veiklos organizuotojas, lemiantis į kuriuos informacijos šaltinius bus atsižvelgta, t.y. kaip sėkmingai bus priimama informacija. Jis atsiranda, jaudinimo signalams susitelkus atitinkamuose smegenų žievės taškuose (Grabauskas ir kt., 1990). Kartais su dėmesiu susiję procesai yra tokie greiti, jog žmogus suvokia juos esant tik tada, kai jau turi veiklos rezultatą, tačiau kartais šie procesai būna pakankamai lėti, ir žmogus gali sąmoningai juos kontroliuoti (Ashcraft, 2002).
Šiame darbe bus analizuojama dėmesio raida įvairiais žmogaus amžiaus tarpsniais. Bus atsižvelgiama tiek į dėmesio rūšių atsiradimą, tiek į dėmesio savybių vystimąsi.
Naujagimystė(1-28dienų)/ Kūdikystė(28dienų-1metai)/ Ankstyvoji vaikystė(1-3 metai)
Jau prenatalinėje stadijoje ima reikštis įgimtas refleksinio pobūdžio dėmesys į prisilietimą. Vos tik gimęs kūdikis akimis aktyviai neieško, tačiau jau antrą savo gyvenimo savaitę jis padaro stulbinančią pažangą ir pradeda fiksuoti žvilgsnį į vieną tašką – tai pirmosios dėmesio užuomazgos. Trečiąją savaitę jau geba nukreipti žvilgsnį į šviesos šaltinį. Ši nevalinga reakcija neperžengia refleksinio lygmens ir yra grynai orientacinio reflekso pobūdžio. Kitaip tariant, tai yra genetiškai determinuotas naujų stimulų išskyrimas iš aplinkos. Pirmo mėnesio pabaigoje kūdikis jau kelias sekundes gali sekti ryškų, blizgantį, per vieną metrą nutolusį daiktą (Bagdonas, 1974). Aštuntąją savaitę vaiko akys ieško, juda į pradingusio šviesos šaltinio pusę, sklindančio garso pusę ir pan. Čia jau galima įžvelgti perėjimą nuo difuzinio, išsklaidyto dėmesio link selektyvaus, kadangi kūdikis jau yra linkęs kreipti dėmesį į vienus stimulus ir ignoruoti kitus. Eksperimentinėmis sąlygomis šias reakcijas galima sukelti ir labai anksti, tuoj po...
Šį darbą sudaro 3129 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!