Pirmoji ortodoksinė sistema, kurį įsiviešpatavo XIII a. iš naujo atradus Aristotelį, buvo konservatyvi, nusistačiusi apskritai nepasiduoti naujų šaltinių įtakai; kaip ištikima tradicijai, ji rėmėsi daugiausia Augustinu, sykiu perimdama jam būdinga Platono poziciją. Tačiau „XIII amžiaus augustinizmas“ susiliejo su pažiūromis, kurios jį skyrė nuo ankstyvaisiais viduramžiais viešpatavusio augustinizmo. Kaip būdinga augustinizmo tradicijai, jis apėmė ir mistiką, ir scholastiką. Jį plėtojo daugiausia pranciškonų mokslininkai, vadinamoji „senoji pranciškonų mokykla“, o iškiliausias atstovas buvo šv. Bonaventūras.
Pagrindinis šaltinis ir didžiausias mokyklos autoritetas buvo šv. Augustinas, o svarbiausia grandis, siejusi ji su mokykla, buvo šv. Anzelmas (kalbant apie scholastikos idėjas) bei senviktoriečiai (kalbant apie mistiką). Vis dėlto „XIII a. augustinizmas“ nebuvo tikra šv.
Augustino doktrinos kopija; jam veikiau būdinga kompromisinė pozicija, derinusi doktriną su iš naujo atrastomis senovės filosofų pažiūromis. Naujosios pažiūros buvo dažniausiai epistemologinio bei psichologinio turinio, o perimtos jos daugiausia iš Aristotelio, nors tarp jų pasitaikydavo ir atskyrų idėjų ir stoikų bei neoplatonikų šaltinių.
2. Pirmąją pranciškonų mokyklą Paryžiuje (1231 m. ) įsteigė teologijos profesorius Aleksandras Hališkis ( 1185/6-1245 m. ), įstojęs į pranciškonų ordiną. Jis buvo vienas pirmųjų viduramžių pranciškonų mokslininkų, kurio pažiūros įsitvirtino ordine. Jis sprendė pranciškonams būdingu būdu pasaulio laikinumo ir amžinumo problemą, kurios sprendimas išskyrė pranciškonišką (augustinišką) ir dominikonišką (tomistinę) mokyklas. Pranciškonai ginė laikišką, o tomistai amžina kūrimo pobūdį.
Filosofiją Hališkis suvokė kaip tiesos kelią į gėrį ir tobulumą. Būtent šie du pranciškonų mokslininkai turėjo įtakos iškiliausiam pranciškonų mąstytojui Bonaventūrui, vėliau (1257 m. ) tapusiam ordino generolu. Helsiečio pastangomis augustinizmas paplito mažesniųjų brolių ordine bei Paryžiaus universitete, kur buvo plėtojamas teologijos ir psichologijos fakultetuose;
3. Oksfordo pranciškonišką mokyklą formavo žymus profesorius, universiteto kancleris Robertas Grossetestas (1175-1253 m. ) Jis išmanė fiziką, optiką, astronomiją, meteorologiją, ir laisvuosius menus. Grossetestas buvo garsaus pranciškonų mokslininko Rogerio Bacono mokytojas.
4. Nuosekliausią išraišką jam suteikė Bonaventūras;
5. Jo šalininkai plėtojo pažinimo teoriją ir gynė augustinizmą nuo aristotelininkų tomistų kurių sistemos įtakai...
Šį darbą sudaro 1707 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!