Viduriniuosius amžius (500-1500) priimta skirstyti į ankstyvuosius viduramžius (500-1000), brandžiuosius viduramžius (1000-1300) ir vėlyvuosius viduramžius (1300-1500). Viduramžių sąvoką XV a. pirmieji pavartojo italai, manantys, kad jų menui ir kultūrai prilygsta tik antikai. Laikotarpį tarp antikos ir Renesanso - viduriniuosius amžius - jie laikė tamsiais ir mažai reikšmingais, nes viską valdė Bažnyčia ir religija. Praeitame amžiuje imta naujai vertinti šį laikotarpį. Dabar viduramžiai laikomi periodu, kuris padėjo pamatus šiuolaikinei Europai.
XI a. Vakarų Europoje prasidėjusį komercijos pakilimą lydėjo miestų gyvenimo atgijimas. Miestai viduramžiais atsirado dėl kelių priežasčių. Vienur jie išaugo prie garsių vienuolynų ar pilių, kur žmonės rasdavo prieglobstį nuo karo antpuolių. Kitur miestais virto didesni kaimai, kur žemdirbiai suveždavo parduoti savo gėrybes. Dažnai miestas išaugdavo iš prekybos centro – prie uosto, upių santakoje ar judrioje kryžkelėje. Susidūrę su pernelyg didele priespauda kaime ir nebepakeldami ūkio darbų naštos, į miestus bėgdavo valstiečiai. Metus išgyvenę mieste ir nesučiupti, jie tapdavo laisvais žmonėmis.
Plečiantis miestams, didėjant prekybai prireikė ir daugiau raštingų žmonių bei didesnio visuotinio raštingumo, platesnio suvokimo. Augančiai Bažnyčios organizacijai reikėjo žmonių, mokančių skaityti ir rašyti, galinčių bendrauti su kitų tautybių žmonėmis bendra kalba. Ankstyvaisiais viduramžiais šios užduoties ėmėsi vienuolynų mokyklos, bet XI a. ją perėmė katedrų mokyklos. Brandžiaisiais viduramžiais kai kurios katedrų mokyklos peraugo į universitetus. Pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio unwersitas, kuris reiškia „visuma'' arba „junginys". Pirmasis Vakarų Europos universitetas buvo įkurtas Italijoje, Bolonijos mieste, XI a. pabaigoje. čia buvo mokoma romėnų ir bažnytinės teisės. Beveik tuo pat metu Salerno universitetas tapo medicinos centru. Paryžiaus universitetas, įsteigtas XII a. pabaigoje, daugiausia dėmesio skyrė teologijai ir filosofijai ir tapo pavyzdžiu daugeliui naujų universitetų į šiaurę nuo Alpių .
Viduramžiais nepaprastai išsiplėtė miestai. Vienuolynuose , vėliau mokyklose bei universitetuose buvo išugdyta nemažai gabių ir svarbių asenybių. Viduramžius galima pavadinti didelės pažangos ir didelių pasiekių laikotarpiu.
I.1. Miestų suklestėjimas
Viduramžių miestų klestėjimas prasidėjo nuo to, jog buvo pradėta...
Šį darbą sudaro 2289 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!