Kalba – tai svarbi ne tik idėjų, vertybių ir normų išraiškos, bet ir individų pasaulio supratimo formavimo priemonė.
Kalba – tai žmonių komunikacijos priemonė. Šia prasme kalbos reikšmė žmogaus, tautos, valstybės, visuomenės gyvenime yra didžiulė. Aiški, suprantama kalba yra viena svarbiausių priemonių informuoti ir organizuoti visuomenę, formuoti ar tam tikra linkme pakreipti jos nuomonę. Argumentų seka, kalbos stilius, kontekstinė situacija taip pat yra svarbūs veiksniai.
Kita vertus, kalba kalbantysis atskleidžia savo veikimo tikslus, intencijas, nuostatas, planus. Kalbinė komunikacija, jos intensyvumas atspindi žmogaus, žmonių grupės ar net tautos savarankiškumą, vietą, nišą pasaulio visuomenės sistemoje. Per kalbą išryškėja ir realios gyvenimo situacijos.
Kalba – ryškiausias tautiškumo ženklas. Kalbų įvairumas vykstant šiuolaikiniams globalizacijos procesams yra svarbus reiškinys. Kalbos yra įvairios dėl to, kad skirtingas žmonių mąstymo ir suvokimo būdas. Kalba – tai mąstymo apraiška. Kiekvienos tautos kalba – tai savotiškas tautos mąstymas. Kuo skirtingesnė kalba, tuo savotiškesnis ir mąstymas. Kalboje tauta įkūnija savo pasaulio suvokimo būdą, savo požiūrį į daiktus, savo istoriją, savo individualybę. Kalboje visi tautos minčių turtai, jos tradicijos, istorija, religija ir gyvenimo dėsniai, visa siela ir širdis. Kalboje pasireiškia tautos individualumas. Todėl ir kalba yra tautos siela: kol ji gyva, gyva ir tauta. Ir priešingai, nykstant kalbai, nyksta ir tauta.
Nereikia užmiršti, kad šimtmetinės okupacijos nesunaikino lietuvių tautos būtent todėl, kad ši sugebėjo išlikti savo kalbos realybėje. Jeigu viską lemtų tik ekonominė realybė, tauta būtų išnykusi. Vadinasi, galime daryti išvadą, kad kalbos pastanga yra esmingoji žmogaus gyvybės pastanga, o žmogus visuomet pirmiausia reiškiasi per šviežią, gyvą, savitą kalbą, kad ir kokiomis savybėmis ši pasižymėtų – mažybiniu pedantizmu, gramatiniu smulkmeniškumu, akcentologinėmis vingrybėmis ar pan.
Filosofas A.Maceina savo veikale „Filosofija ir lietuvių kalba“ kelia esminį klausimą: Ar galima filosofuoti (ne rašyti apie filosofiją moksliškai, sausai, pasitelkiant terminus) lietuviškai. Jam svarbu paanalizuoti, ar iš tiesų lietuvių kalba yra pakankamai turtinga žodžių, kuriais būtų galima išsakyti painias mąstymo vingrybes.
Taigi...
Šį darbą sudaro 1378 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!