Šiauliai: 2009
1 ĮVADAS
Santuoka – tai buvo dvasinio slenksčio peržengimas, nežinomybė, o kartu ir jaunystės brandą vainikuojantis ritualas, kuriame, kaip ir kituose perėjimo ritualuose, svarbi mirties bei atgimimo simbolika (Račiūnaitė 2002: 100).
Vestuvės priklauso seniausiems tautos kultūros reiškiniams. Jų apeigos formavosi dar gimininėje bendruomenėje ir per šimtmečius kito, priklausomai nuo socialinių, ekonominių, kultūrinių pokyčių visuomenės gyvenime.1 Santuokos sudarymą visada lydėjo ir tebelydi vienokių ar kitokių papročių, ritualų, apeigų visuma, vadinama vestuvėmis. Vestuvinių apeigų kompleksas yra įvairių epochų padarinys, jungiąs savyje ryškiausius tautos etninės kultūros bruožus. Vestuvių apeigose atsispindi šeimos sandaros pokyčiai, visuomenės socialinės ir ekonominės raidos savitumai, žmonių pasaulėžiūros, etninių bei moralinių pažiūrų kitėjimas, buities ir materialinės kultūros nuolatinė kaita.(Vyšniauskaitė ir kt. 1995: 271)
Palyginti su visais kitais gyvenimo įvykiais, santuokai žmonės visais laikais skyrė bene daugiausia dėmesio, nes ji paliečia ne tik atskiras merginos ir vaikino šeimas bei gimines, bet ir jų kaimo bendruomenės būtį: viena bendruomenė savo nario netenka, o kita įgyja naują. Todėl vestuvinėse ryškus iniciacijos vaidmuo. Santuokos institutas lemia ir tautos gyvenimą, laiduodamas jos demografinį išlikimą. Juo tvirtesni santuokos ryšiai, juo patvaresnė šeima, nevengianti vaikų ir nesibijanti jų auginimo bei auklėjimo rūpesčių, juo labiau garantuota tautos ateitis. (Vyšniauskaitė ir kt. 1995: 271)
Darbo problema: Ar vestuvių apeigose, simboliuose įmanoma aptikti iniciacijos, perėjimo/socialinio statuso kaitos pėdsakų?
Darbo objektai: vestuvės, tradicijos, socialinio statuso kaita.
Darbo tikslas: išanalizuoti vestuvių apeigas ir simbolinius veiksmus, išaiškinti iniciacijos vietą XIXa. II pusės–XXa. I pusės ir šiuolaikinėse vestuvėse.
Uždaviniai:
1) Išanalizuoti vestuvių apeigas ir simbolinius veiksmus XIX a. II pusės – XX a. I pusės ir susieti iniciacinę reikšmę su vestuvių apeigomis ir simboliais;
2) Surasti šiuolaikinėse vestuvių apeigose ir simbolikoje iniciacijos, socialinio statuso kaitos ar perėjimo ritaulų atšvaitų;
3) Palyginti XIXa. II pusės–XXa. I pusės. ir šiuolaikinių vestuvių apeigų ir simbolinių veiksmų iniciacinę reikšmę ir prasmę.
Drabo metodai: aprašymas, analizė, lyginimas.
2 VESTUVIŲ SIMBOLIAI IR APEIGOS (XIX a. – XX a. vid.)
Vestuvių apeigas sudaro...
Šį darbą sudaro 2091 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!