Linksnis yra pagrindinė daiktavardžio kategorija, rodanti daiktavardžio santykius su kitais žodžiais, t.y. žodžio sintaksinį vaidmenį sakinyje. Yra žinomi septyni daiktavardžio linksniai: vardininkas (kas?), kilmininkas (ko? kieno?), naudininkas (kam?), galininkas (ką?), įnagininkas (kuo?), vietininkas (kur? kame?) ir septintasis – šauksmininkas. Formaliai vienas nuo kito jie skiriasi reikšmėmis. Linksnio reikšmę dažniausiai rodo galūnė kartu su šalia esančiais žodžiais. Šiame darbe bus kalbama apie pirmųjų trijų linksnių vartojimą ir dažniausiai pasitaikančias vartojimo klaidas.
◦ Su buvimą reiškiančiais veiksmažodžiais būti, likti, rodytis, pvz.: Dėdė Petras visą gyvenimą buvo mokytojas. Dviejų vaikų tėvas liko našlys.
◦ Su esamojo laiko būti ir galėjimo veiksmažodžiais, pvz.: Šis žmogus yra mano brolis. Iš išvaizdos jis galėtų būti amerikietis.
◦ Su veiksmažodžiu vadintis, pvz.: Aš vadinuosi Petras.
◦ Su būtojo laiko forma ir reiškiant galėjimą, pvz.: Šis renginys vadinosi „Pažaislio festivalis.
◦ Su veiksmažodžiais būti, darytis, dėtis, jaustis (pasijusti), tapti, pvz.: Jaunystėje kelerius metus jis buvo mokytojas.
Taip pat vardininku nusakomas objektas, pvz., Tolumoje matyti senojo dvaro miškas. Dažnai šiuo linksniu pasakomos aplinkybės: laiko, pvz., Jis kas rytas keliasi aštuntą valandą, ir vietos, pvz., Kulka prazvimbė du metrai pro šalį. Vardininkas labai dažnai vartojamas simboliniuose pavadinimuose kaip pažymimasis linksnis, apibūdinantis daiktavardį, pvz.: Kino teatre „Planeta“ rodomas naujas filmas. Taipogi, vardininko linksniu pasakomas kreipinys su pažyminiu ponas, pvz., Ponas Jonaiti, ar galiu jūsų paklausti? Kartais vardininko linksniu pasakomas ir retorinis kreipinys, kuris net ne visada išskiriamas kableliais. Toks vartojimas – ne klaida, galimas ir vardininkas, bet tinkamesnis - šauksmininkas, pvz.: Ką tu žmogus padarysi, jei esi tik mažas sraigtelis? Ir suprask, žmogau, tokius įstatymus. Tokia kreipinio vartosena nėra dažna ir labai priimtina, todėl dažniausiai šis vardininko vartojimas laikomas klaida.
Vardininko klaidos
Vardininko vartojimo klaidos retos. Pagrindinė klaida – kiekio apibrėžtumo ir neapibrėžtumo nepaisymas:
• Vardininkas netinka neapibrėžtam daiktų kiekiui reikšti su žodžiais atsirasti, būti, daugėti, kilti, pasitaikyti ir kt. Jį reikia keisti dalies kilmininku, žyminčiu visumos dalį, pvz.: Perkaitus...
Šį darbą sudaro 1558 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!