LEKSIKOS NORMOS IR KLAIDOS BEI KLAIDOS STUDENTŲ RAŠTO DARBŲ KALBOJE.
ĮVADAS
Šio darbo pagrindiniai tikslai – padėti studentams suprasti kokias klaidas jie daro savo rašto darbuose ir padėti ugdyti leksikos įgūdžius. Išmokti taisykligai vartoti barbarizmus, vertalus ir semantizmus, padėti suprasti kokias didelias klaidas jie daro. Mokėti atpažinti šias klaidas šnekamojoje ir rašto kalboje bei jas ištaisyti. Suprasti, kad taisyklingas kalbos vartojimas padeda žmogui būti laisvam ir bendraujančiam.
Šis darbas parengtas remiantis studentų bei kitų žmonių rašto darbais bei dažniausiai vartojamomis leksikos klaidomis.
TURINYS
ĮVADAS...........................................................................................................................1
1. LEKSIKA...................................................................................................................4
2. BARBARIZMAI........................................................................................................5
3. DALINIAI BARBARIZMAI (HIBRIDAI)...............................................................6
4. NEVARTORINI VERTINIAI ( VERTALAI)...........................................................8
5. ŽODŽIAI PAVARTOTI NETINKAMA REIKŠME(SEMANTIZMAI).................12
6. IŠVADOS..................................................................................................................15
LITERATŪRA................................................................................................................16
1.LEKSIKA
Leksika yra žodžių visuma, trumpai tariant, žodynas (šiaip žodynas dažniau reiškia knygą, į kuria surašyti žodžiai). .Žodžius jų , parinkimą ir vartojimą tiria mokslo šaka leksikologija.
Didžioji lietuvių kalbos dalis yra norminė, vartotina. Nemažai žodžių išlikę net iš indoeuropiečių prokalbės. Tokie žodžiai kaip antai: motina , duktė, brolis, akis, avis, ugnis, turi daug atitikmenų , slavų ir kitose indoeuropiečių kalbose.
Tačiau kalboje pasitaiko ir nevartotinų žodžių. Jų iš esmės yra trys grupės:
1. Nevartotinos svetimybės, kurias trumpai vadiname barbarizmais, kad atskirtume nuo vartotinų svetimybių;
2. Nevartotini vertiniai, kuriuos trumpai vadiname vertalais, kad atskirtume nuo vartotinų vertinių;
3. Netinkama reikšme pavartoti žodžiai, kuriuos kai kas vadina semantizmais.
Netinkamai sudaryti žodžiai iš esmės irgi yra žodyno klaidos. Jas priskirsime prie minėtųjų grupių kaip dalinius jų atvejus.
Dažniausiai mes patys nesugebame, o gal nenorime branginti savo kalbos, teršiame ją kitų kalbų žodžiais, posakiais, kurie nedera, netinka, yra svetimi. Jau tapo įprasta ir televizijos laidose girdėti nevartotinus žodžius (arba žodžius pavartotus netinkama reikšme), nevartotinų vertinių, kad ausys kaista, o apie kalbos branginimą, puoselėjimą net minties negali būti. Žmones kalba taip, kaip nori, kaip jiems atrodo teisingai. Neteisingai pasakytų arba netinkamą reikšmę pavartotų žodžių dažniausiai galim išgirsti iš paprastų kaimo, miesto žmonių, juos taip pat vartoja net svarbūs pareigūnai, žurnalistai, įvairių laidų vedėjai taip labai kenkdami mūsų gimtąjai kalbai.
2. BARBARIZMAI
Barbarizmai...
Šį darbą sudaro 3155 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!