Įvadas. Šio darbo tikslas – išsamiau susipažinti su sintaksės vartojimo klaidomis. Sintaksės klaidos – labai didelės, pakertančios pačią kalbos sistemą. Šiame darbe aš noriu plačiau aprašyti linksnių vartojimo klaidas. Dažniausiai sintaksės klaidos atsiranda dėl kitų kalbų poveikio. „Lietuvių kalbos žinyne” (2000, Kaunas, „Šviesa”) rašoma, kad „santykiaudamos kalbos viena kita veikia, bet stipresnė kalba (didesnės tautos ir didesnių teisių) spaudžia silpnesnę ir primeta jai savo įtaką”. Su Lietuvių kalba taip atsitiko dėl rusų ir lenkų kalbų poveikio ir tik aukštos kultūros rašto žmonių, redaktorių ir stilistų pastangomis yra sukurta ir iki šiol išlaikyta gana taisyklinga ir graži rašomoji kalba. Antrasis klaidų šaltinis – nenorminė privati šnekamoji kalba. Ji ypač veikia bendrinės kalbos tartį, fonetiką, leksiką.
• „Lietuvių kalbos žinynas”, 2000, Kaunas, „Šviesa”;
• Jonas Šukys „Lietuvių kalba 11”, 2001, Kaunas, „Šviesa”;
• „Kalbos praktikos patarimai”, 1985, Vilnius, „Mokslas”.
• Vytautas Vitkauskas „Kad mūsų žodis neverktų”, 1990, Kaunas, „Šviesa”;
• „Gimtasis žodis 99/11”, 1999, Vilnius, „Spauda”;
• „Kalbos kultūra 62”, 1992, Vilnius, „Mokslas”;
• „Kalbos kultūra 63”, 1992, Vilnius, „Mokslas”
Šiame darbe pirmiausia analizuojami linksnių vartojimo klaidos, klaidų kilmė, jų taisymas ir pateikiama daug neteisingo linksnių vartojimo pavyzdžių.
Jono Šukio „Lietuvių kalba 11” rašoma, kad „dažnesnės sintaksės klaidos – klaidingi žodžių junginiai, retesnės – netinkamai vartojami sakiniai, ypač sudėtiniai”. Tą patį Jonas šukys sako ir „Gimtojo žodžio” straipsnyje „Kalbos klaidos”, tačiau linksnių vartojimo klaidos taip pat dažnos.
Linksnių vartojimo klaidos
Žodžių junginiai dažniausiai klaidingai sudaromi, kai parenkamas ne tas linksnis arba ne ta prielinksninė konstrukcija, t.y. prielinksnis, einantis su linksniu. Patys paprasčiausi pavyzdžiai yra tokie pasakymai: šiandien antro sausio. Švęsime šešiolikto vasario. Ar aštunto kovo bus šventė? V.Vitkauskas knygelėje „Kad mūsų žodis neverktų” sako: „kas čia per kilmininko linksnis ir kaip jis derintas su daitavardžiu? Antro, šešiolikto, aštunto – juk vyriškosios giminės skaitvardžių vienaskaitos kilmininkas. Kaip tada jį turėsime derinti su daitavardžiu diena? Šiandien antro dieno sausio? Švęsime šešiolikto dieno vasario? Paėmėme rusų...
Šį darbą sudaro 2240 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!