Vaikystėje teko visiems girdėti senelių pasakojimus apie Laumes, raganas, velnius, jų krečiamas blogybes. Senovės žmonės tikėjo mitinių būtybių egzistavimu. Joms melsdavosi, aukodavo aukas, rengdavo apeigas.
Laumės yra vienos iš seniausių lietuvių dangaus ir žemės deivių. Jos dar buvo vadinamos Kriauzelės, Brigės, Trynės, Verpės, Audės, Todės, Šatrės ir kitais vardais. Šiais vardais Laumės slėpėsi nuo žmonių, kad joms ko blogo nepadarytų. Lietuvoje jos buvo vaizduojamos karvelio pavidalo ir vadinamos “Laumės paukšte”. Sakmėse jos vaizduojamos laukinėmis ožkomis arba ožkų raguotomis galvomis, didelėmis krūtimis su akmeniniais speniais. Daugelyje sakmių Laumės draskydavusios, ėsdavusios žmones ir vaikus. Netekusios verpalų, jos žada suverpti moterų plaukus, žarnas arba mirtinai jas užgnaibyti, sumalti kaulus, nusukti galvą. Tačiau vėlesnių laikų Laumės vaizduojamos gražiomis moterimis ir žmones arba apdovanojančios materialinėmis gėrybėmis arba nešančios mirties grėsmę. Laumių ryšys su lietumi ryškus tikėjimuose, kad Laumės juosta - vaivorykšte. XIXa. piemenys manė, kad Laumės juosta žada lietų, kad juosta išnyktų, piemuo sukabindavo smilius ir juos traukydamas sakydavo : “ truku, truku, dievuliuku, Laumės juostą, kad dievulis susijuostų. Tau pusė, man pusė, o dievuliukui galiukas.” Laumės padėdavo geriems žmonėms. Kai joms skalbiant eidamas pro šalį pasakydavo : “ Padėk die”, jos atsakydavo : “Ka padėjai, pasiimk”. Rytojaus dieną toje vietoje žmonės rasdavo juosta, pirštinę, audeklą ar kitokį daiktą. Lietuvoje apsisaugojimui nuo blogų Laumės darbų buvo naudojama Laumės kryžius – tai penkių spindulių žvaigždė, kuri buvo išraižoma ant namo ar tvarto sienų. Be to, Laumė neidavusi į tvartą pamačiusi kampe pastatytą šluotą.
Lietuvos miškuose gyvenusi deivė Medeina. Ji pirmiausia buvo miškų šeimininkė turėjusi meškos pavidalą. Lietuvių mituose meška yra šventas gyvulys, saugantis žmones nuo piktų dvasių ir blogybių. Ilgainiui miško šeimininkė virsta moters pavidalo deive. Advento metu buvo negalima kirsti medžių, nes pasirodydavusi žila moteris – miško deivė, kuri pasislėpusi pradėdavo verkti ir aimanuoti. Žmonės tikėjo, kad tada nukirsta malka labia smarkiai degdavusi ir namus padegdavo....
Šį darbą sudaro 1345 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!