Alfonsas Nyka-Niliūnas – žymus XX a. lietuvių poetas, literatūros kritikas, vertėjas bei aktyvus mūsų tautos išeivijos kultūrinio gyvenimo dalyvis, kurio ryškų pėdsaką galima aptikti žurnaluose „Tremties metai“, „Aidai“, „Literatūros lankai“, „Metmenys“, „Tremtinių mokykla“ ir juose publikuotuose straipsniuose ne tik nepriklausomybės periodo, bet ir kitomis aktualiomis literatūrinėmis temomis. Be abejo, kultūrinė Niliūno veikla neapsiriboja vien tik šiais išvardintais leidiniais, ji aprėpia kur kas platesnes literatūrinio gyvenimo kryptis.
Tačiau retas iš mūsų (išskyrus lietuvių literatūros specialistus) yra skaitęs šio neeilinio autoriaus kritikos straipsnių. Būtent todėl šio darbo tyrimo objektas yra A.Nykos-Niliūno literatūros kritika, kurios pagrindinis šaltinis – 1996 m. išleista jo kritikos straipsnių knyga „Temos ir variacijos“, atskleidžianti A.Nykos-Niliūno kaip rašytojo talentą, savitą, naujumu ir šviežumu dvelkiančią, unikalią kritiko pažiūrų sistemą ir begalę iki šiol tarsi slėptų, skaudžių lietuvių literatūros problemų bei paneigianti daugelį ilgą laiką mūsų kultūros padangėje sklandžiusių mitų, o jų išties būta. Būtent todėl kaip darbo tyrimo tikslą ir uždavinius galima apibrėžti šių Niliūno pateikiamų literatūrinių mitų suvokimą. Pagrindinis tikslas yra šiuos mitus atpažinti ir interpretuojant Niliūno kritikos straipsnius išsiaiškinti reikšmę bei įtaką lietuvių literatūros vertinimui, jo sąlygotam rašytojų ir jų skaitytojų santykiui, svarbiausių literatūrinių vertybių suvokimui. Mitas – tai fantazija, prasimanymas, kuriuo būtų galima pavadinti fantastinį pasakojimą apie legendinius, tikrovės nereginčių akių matomus didvyrius ir jų vaidmenį neretai gūdžiame lietuvių literatūros pasaulyje. Kaip šiuos įsišaknijusius mitus griaunanti jėga šiame leidinyje pateikiama originali A.Nykos-Niliūno versija.
A.Nykos-Niliūno paskelbta kritika pritarimo išeivijoje nesulaukė. Jo skelbti lietuvių literatūros verdiktai buvo vertinami skeptiškai. Neigiamai žvelgta į kritiko žodžio neatlaidumą, aštrumą, specifiškumą. Dažni priekaištai rašytojams formuoja literatūrinį ginčą tarp rašytojų ir jų kūrybos vertintojo. Šiandien Niliūno kritika vertinama kur kas atlaidžiau. Jo žodžiams pritariama, su jais sutinkama vis dažniau. Šiuo metu tai ypač aktuali literatūrinėmis temomis pasisakančių autorių tema. Savo darbe rėmiausi trimis itin palankiai Niliūno literatūros kritikos darbus vertinančiais straipsniais: Almanto Samalavičiaus „Aukštas eseistinės kritikos...
Šį darbą sudaro 5931 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!