Potemės

Kaip praradimai keičia žmogų lietuvių literatūroje (M. Daukša, K. Donelaitis, S. Nėris)

9.8   (3 atsiliepimai)
Kaip praradimai keičia žmogų lietuvių literatūroje (M. Daukša, K. Donelaitis, S. Nėris) 1 puslapis
Kaip praradimai keičia žmogų lietuvių literatūroje (M. Daukša, K. Donelaitis, S. Nėris) 2 puslapis
Kaip praradimai keičia žmogų lietuvių literatūroje (M. Daukša, K. Donelaitis, S. Nėris) 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Kiekvienas praradimas į žmogaus gyvenimą įneša pokyčių. Galima netekti Tėvynės, gimtosios kalbos, šeimos, draugų. Visi praradimai priverčia mus pažvelgti į gyvenimą kitu kampu. Būna, žinoma, kad praradimai atveria naujas galimybes, bet dažniausiai žmogus, parasdamas svarbiausius dalykus, ar, tiksliau, leisdamas sau juos prarasti, dažnai praranda pats save. Ruošdamasi šiai temai, pagalvojau – o ką žmogus atranda prarasdamas? Kokias vertybes pasitikrina, kokias saugo pats, nuo kokių praradimų stengiasi apsaugoti kitus? Visi šie ir klausimai, ir atsakymai slypi ir mūsų literatūroje, kalbančioje apie amžinuosius Būties klausimus. Taip galima kalbėti ir apie Tėvynės praradimą, nes netekęs gimtųjų namų, netenki ir dalelės savęs. Gimtosios kalbos praradimo tema tapo ypač aktuali XVI amžiuje, kai Lietuvoje įsigalėjo protestantizmas. XVI amžiuje gyvenęs Mikalojus Daukša svarbiausiomis vertybėmis gyvenime laikė gimtąją kalbą, žmonių tarpusavio ryšį, tautos kultūrą. 1599 metais „Postilėje“ lenkiškai parašyta „Prakalba į malonųjį skaitytoją“ yra įdomiausias ir reikšmingiausias kultūros istorijai originalus Daukšos tekstas, kuriame teigiama, kad žmogus, kuris išsižada gimtosios kalbos, griauna pasaulio nustatytą tvarką ir „keičia prigimtį“. XVIII amžiaus rašytojas Kristijonas Donelaitis epinėje didaktinėje poemoje „Metai“ akcentuoja gimstančios tautinės savimonės temą. Jis teigia, kad gimtosios kalbos, papročių praradimas griauna Dievo nustatytą tvarką. Tėvynės praradimo tema ypač aktuali tapo XX amžiaus viduryje , kai daugumą Lietuvos rašytojų karo banga išblaškė po pasaulį. Antrojo pasaulinio karo metais gilyn į Rytus nublokšta Salomėja Nėris parašė itin skaudaus prarastos Tėvynės ilgesio kupinų eilėraščių. Juose išsakoma, kad Tėvynės netekęs žmogus yra pasmerktas sunkiems išgyvenimams, nostalgijai, sielvartui. Taigi savo kalboje panagrinėsiu, kaip šie aspektai atsispindi lietuvių literatūros kūriniuose.
Didžiausias lietuvių literatūros bei kultūros rūpestis nuo pat raštijos pradžios buvo saugoti savo kalbą, jos neprarasti, neišsižadėti, kalbą suvokiant kaip žmogaus pamatinę vertybę, jo identiteto pagrindą. Kas atsitiktų praradus savąją kalbą, pirmasis bando paaiškinti M. Daukša, stambus katalikų bažnyčios veikėjas, globojamas vyskupo Merkelio Giedraičio, ir daro tai labai emocingai ir motyvuotai. 1599 metais Vilniaus universiteto spaustuvėje...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1373 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
4 psl., (1373 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 4 psl., (1373 ž.)
  • Word failas 23 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt