K. D. – ryškiausias susipynusios baroko ir švietimo epochos kūrėjas, grožinės lietuvių literatūros pradininkas, pasakėčių ir epinės poemos „Metai“ autorius. „Metai“ – didaktinio pobūdžio kūrinys, smerkiantis baudžiavinę sistemą, nacionalinį pavergimą, pabrėžiantis lietuviškumos svarbą, iškeliantis Dievo šlovę. Pasidavimas Dievo valiai ir yra pagrindinė kūrinio tema.
SOCIALINIS: Samprotaujama apie ponų ir būrų lygybę, vaizduojami jų santykiai.
TAUTOSAKINIS: Buities vaizdai atsiduria pirmame, stambiajame plane. Gamtos ir žmogaus vienovė, ypač paukščių gyvenimas panašus į žmogaus; Aprašomi būrų papročiai (vestuvių tradicijos), minimi muzikos instrumentai, valgiai XVIII a. vid.
EPOCHOS: Erelis sušaukė paukščius į sueigą, elgdamasis kaip monarchas, o tai atitinka tų laikų valstybinę santvarką. Gamtos vaizduose išreikšta epochai būdinga švietėjiška mintis apie būtinumą paklusti gamtos įstatymams.
RELIGINIS: Nutolimas nuo Dievo – žmogaus nelaimių priežastis; Pati poema – Dievo garbinimas: jam už viską dėkojama, nuolat jaučiama Dievo parama, jo buvimas šalia.
BAROKO: Gausu vaizdų, detalių, daugybė vaizdingų veiksmažodžių, labai smulkiai aprašomas gamtos vaizdas, kuriame tarsi viskas juda, kruta; Hiperbolizuodami neigiami dalykai turint tikslą visiškai sumenkinti.
ŠVIETIMO EPOCHOS: Ryški rūstybė prispaudėjams, lietuvių tautos, vilkusios baudžiavos jungą, siekis išgyventi, išlikti.
PASAKOTOJAS, atlikdamas visažinio, iš šalies stebinčio pasakotojo vaidmenį, kartais atsiduria tarp būrų ir ima su jais kalbėtis kaip pasakotojas – veikėjas. Kartais jis dėsto savo mintis pagrindinio personažo Pričkaus lūpomis, o kartais kalba būrų vardu („mes, „mums“, mūsų“).
BŪRAI – paprasti kaimo žmonės. Teigiami – „viežlybieji“, neigiami – „nenaudėliai“. Kovoja už prigimtinę visų žmonių lygybę. Būrai moraliniu požiūriu aukštesni už ponus, juos engiantys ir išnaudojantys.
KŪRYBOS BRUOŽAI: Rašė hegzametru – antikinės eilėdaros metru, sudarytu iš šešiapėdžių nerimuotų eilučių. Kūrybai būdingas konkretumas, detalūs išvardijimai. Ypač daug meninių priemonių. Nereahiperbolės – Donelaičio humoro rūšis. Išdidinami dažniausiai neigiami dalykai. Išjuokti personažams taikoma ironija.
Daug kas moralizuojamas – ieškoma tamsiausių žmogaus sielos dėmių. Poetas žaidžia kontrastais. Kartais jie gana aštrūs (mėšlas ir pyragai). Didžiausia leksikos vaizdavimo priežastis – tropai – žodžiai vartojami perkeltine prasme. Stiprus polinkis metaforizuoti, todėl „Metų“ tekste itin daug...
Šį darbą sudaro 3621 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!