Jutimas-tai paprasčiausias psichinis procesas, atspindintis daiktų bei reikšmių savybes ir organizmo vidines būsenas, kai dirgikliai tiesiogiai veikia jutimo organus. Jutimas yra procesas, o jo rezultatas-pojūtis-adekvatus dirgiklio arba stimulo, vaizdas smegenyse (pvz., šilta, šalta). Kitaip tariant, jutimas-informacijos apie aplinką gavimo procesas, pojūtis- jutimo rezultatas, dirgiklio vaizdas smegenyse. Pojūtis yra kaip centrinės nervų sistemos reakcija į dirgiklį. Fiziologonis pojūčio pagrindas yra nervinis procesas, susidarantis dirgikliui veikiant kurį nors analizatorių.
Žmogaus jutimo organus gali paveikti išoriniai daiktai ir jų savybės, pvz., spalva, temperatūra, kūno forma, kvapiosios medžiagos dalelės, oro bangos ir kita. Jutimą gali sukelti ir vidiniai dirgikliai: toksinai, hormonai. Informacija apie pasaulį ateina skirtingais keliais: mes matome vaizdus, girdime garsus, užuodžiame kvapus, jaučiame skonį, šiurkštumą, šilumą, skausmą. Taigi šiuos informacijos gavimo kelius vadiname analizatoriais arba sensorinėmis sistemomis.
Pojūčiai tik „užrašo“ gaunamą informaciją, apibūdina kokio nors daikto savybę, nenusakydamas koks tai daiktas. Tačiau mūsų pojūčiai yra iš karto interpretuojami, patirtis padeda išsiaiškinti, kokiam objektui gali priklausyti užsifiksuojanti savybė.
Tik tada, kai interpretuojame gautą informaciją, tvarkome ją vadovaudamiesi savo patirtimi, galime sakyti, kad suvokiame vieną ar kitą daiktą.
Žmogaus kūne yra ląstelių grupių, reaguojančių į tam tikrą energijos rūšį. Šios ląstelės vadinamos receptoriais. Vieni receptoriai reaguoja į oro vibraciją, kurią mes suvokiame, kaip garsą, kiti į šilumą, šviesą, spaudimą ir kt.
• branduolys smegenų žievėje, kur vyksta signalų, atėjusių iš įvairių receptorių, apdorojimas ir atsakomosios instrukcijos formavimas.
Dirginant receptorių kyla impulsas, kuris nervu pasiekia nervų sistemą ir branduolį smegenų žievėje, čia jis išanalizuojamas, suteikiama prasmė ir tuose branduoliuose suformuojama atsakomoji reakcija.
Taigi pojūtis yra tik pirmoji pažinimo pakopa. Pojūčiai teikia gyvybiškai svarbią informaciją.
Dar Aristotelis tvirtino, kad žmogus turi penkias jutimo sistemas ir todėl jam būdingi penkių rūšių pojūčiai: regos, klausos, lytėjimo, uoslės ir skonio. Šiuolaikiniai psichologai išskiria daugiau kaip dešimt skirtingų pojūčių, kurių neuropsichologiniai mechanizmai nebuvo tokie visiškai aiškūs ir kurie neturi aiškios lokalizacijos centrų smegenyse. Tai spaudimo, skausmo, šilumos ir...
Šį darbą sudaro 5154 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!