Kaip jau minėta, nuovargis ir ištvermė visada konkretūs. Todėl lavinti galima tik kokią nors konkrečią ištvermės rūšį, o ne ištvermę apskritai. Jau minėjome, kad galima išskirti mažiausiai 4 ištvermės rūšis : anaerobinę alaktatinę, anaerobinę laktatinę, aerobinę ir statinę. Giliau žiūrint, tikslinga, ypač lavinimo prasme, anaerobinę laktatinę ir aerobinę ištvermę suskirstyti į globalinę ir lokalinę (pagal dirbančių raumenų kiekį: jei dirba < 1/3 kūno raumenų kalbame apie lokalinę ištvermę, o kai > 2/3 - apie globalinę).
Bet kokią ištvermę nulemia tam tikros įvairių organizmo sistemų savybės ir tų sistemų tarpusavio sąveika, t.y. tam tikra funkcinė sistema. Todėl svarbu suprasti, kad mes galime lavinti tiek visa funkcinę sistemą, nulemiančią konkrečią ištvermę, tiek ir selektyviai paveikti atskirus jos elementus. Tai priklauso nuo to, kokį fizinį krūvį mes atliksime. Ypač tai aktualu treniruojant aukšto lygio sportininkus, tarp kurių dažnai sulėtėja varžybinių rezultatų augimas. Į tai būtina atsižvelgti naudojant koncentruotus treniruočių krūvius.
1. Pagrindinių krūvio parametrų pasirinkimo fiziologinis pagrindimas lavinant globalinę aerobinę ištvermę.
Aerobinės ištvermės lavinimui naudojami 2 pagrindiniai metodai: ištisinis ir intervalinis. Pagrindiniai krūvio parametrai, kurie nulemia adaptacijos specifiškumą ir dydį yra tokie: darbo intensyvumas, darbo trukmė, treniruočių dažnumas, treniruočių ir poilsio kaita mikro ir ilgesniame cikle, minimalus treniruočių kiekis, sukeliantis didžiausią poveikį. Panagrinėkime kiekvieną atskirai.
1.1. Darbo intensyvumas.
Pradžioje panagrinėsime ištisinio metodo taikymo ypatumus.
Minimalus darbo intensyvumas, didinantis aerobinę ištvermę, ypač aerobinį organizmo galingumą, yra lygus laktatiniam slenksčiui (LS). Didžiausią efektą sukelia darbas, kurio intensyvumas lygus laktato kaupimosi slenksčiui (LKS).
Darbas, kurio intensyvumas mažesnis negu LS, reikalauja labai didelės trukmės ir lavina daugiausia aerobinių energetinių procesų talpumą, ypač riebalų panaudojimo energijai gaminti galimybes. Tokio intensyvumo darbas tik nežymiai apkrauna deguonį transportuojančias ir vartojančias sistemas. Deguonies suvartojimas būna mažesnis negu 50 % maksimalaus. Šiuo atveju daugiausia dirba tik lėtos raumenų skaidulos ir tai daro ne maksimaliu intensyvumu. Palyginus nedaug apkraunamos ir širdies kraujagyslių ir kvėpavimo sistemos.
Jei dirbama didesniu už LKS intensyvumu,...
Šį darbą sudaro 1660 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!