Mūsų protėviai stebėjo gamtą, buvo jos dalimi. Jie pažino ir paukščius, įsidėmėjo jų skirtingas savybes. Anot M.Gimbutienės, paukščiai buvo nevienodi : vienus žmogus siejo su vaisingumo jėgomis, o kitus – su sielų persikūnijimu. Gulbė, gandras ir gaidys priklausė pirmajai grupei ; antrosios atstovai – gegutė, balandis, lakštingala, volungė, kregždė, sakalas, pelėda. Šie, kaip tikėta, įkūnija sielas ar turi pranašiškų galių. Kartu galima paminėti, kaip buvo suprantamas kai kurių paukščių giedojimas. Antai gegutės kūkavimas kartais pranašavo nelaimę ; kitais atvejais jis buvo laimingų įvykių, sakysim, vestuvių ženklas.
Visi šie dideli ir maži plunksnuočiai minimi liaudies dainose. Ko gero, didžiausias dėmesys skiriamas gegutei. Neretai dainuojama apie gegute virtusią motulę ar seselę. Gegužė dalyvauja visuose pagrindiniuose žmogaus gyvenimo virsmuose (gimime, santakuoje ir mirtis).
Bet vis dėlto gegutė – liūdesio paukštis. Tai pabandysiu įrodyti šiame darbe. Iš surinktos medžiagos apibendrintai aprašomos gegutės funkcijos žmogaus gyvenime, jo perėjime iš vieno pasaulio į kitą.
Gal dažniausiai minimas paukštis Mažosios Lietuvos dainose yra gegutė. A. Jucevičius yra užrašęs padavimą apie gegutę. Tai buvusi turtingo Lietuvos bajoro duktė, trijų narsių jaunuolių sesuo. Ji labai mylėjusi savo brolius ir per dienų dienas nieko kita neveikdavusi tik patarnaudavusi jiems : skalbdavusi, audusi, pynusi juostas. Jos visas gyvenimas sukosi apie brolius ir buvo paskirtas vien tik jiems. Seseriai nebuvę geresnio atlygio už triūsą kiap tik meili, dėkinga brolių šypsena, jų meilūs žodžiai. Bet likimas pavydėjo jai laimės. Kraštą užpuolė ordino broliai, kurie, prisidengę kryžiumi, niokojo ir teriojo kraštą. Kunigaikštis Kęstutis pašaukęs visos Lietuvos narsiausius vyrus į karą joti. Išgirdo karo rago gausmą ir sesers mylimieji broliai. Susiruošė į karą. Ji kaip tikra lietuvaitė, palinkėjo pergalėti priešą. Karas baigėsi, priešas pergalėtas. Broliai namo nebegrįžo, parjojo tik jų žirgeliai. Sesuo ilgai raudojusi ir niekaip negalėjusi savo liūdesio numaldyti, nes kiekvienas daiktas namie sukeldavo brangius prisiminimus. Sesuo pasiėmusi žirgus ir išėjusi į girią. Ten klaidžiojo ir verkė....
Šį darbą sudaro 2985 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!