2004
P. VINKLERIS
2004
Turinis
Turinis 2
ĮVADAS : MATERIALINĖS ATSAKOMYBĖS SĄVOKA IR RŪŠYS 3
DARBUOTOJO MATERIALINĖ ATSAKOMYBĖ 4
DARBDAVIO MATERIALINĖ ATSAKOMYBĖ 6
ĮVADAS : MATERIALINĖS ATSAKOMYBĖS SĄVOKA IR RŪŠYS
Viena iš pagrindinių darbuotojų pareigų yra tausoti darbovietės turtą ir imtis priemonių, kad būtų išvengta žalos. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnis įteisina, kad nuosavybė yra neliečiama ir saugoma įstatymų. Ši konstitucinė nuostata, turint galvoje darbo sutarties šalis, plėtojama darbo įstatymuose. Turtinė žala, kurią darbuotojas ar darbdavys padaro vienas kitam, privalo būti atlyginta pagal DK, reguliuojančio materialinės atsakomybės klausimus, nustatytas sąlygas ir tvarką.
Materialinė atsakomybė pagal darbo teisę — tai kaltos darbo sutarties šalies padarytos kitai šaliai žalos, neatliekant arba netinkamai atliekant pavestas funkcijas, atlyginimo pareiga.
Darbo teisėje tiek darbuotojo, tiek darbdavio materialinė atsakomybė yra viena iš teisinės atsakomybės rūšių kaip sankcija už darbinius teisinius pažeidimus. Materialinė atsakomybė skiriasi nuo atsakomybės pagal civilinę teisę atsakomybės subjektais, žalos nustatymo metodika ir dydžiais, atsiradimo sąlygomis ir žalos atlyginimo tvarka.
Materialinė atsakomybė atsiranda tik tada, kai yra visos šios sąlygos:
1) padaroma žala;
Atlyginama tik reali žala - turto netekimas, jo vertės sumažinimas, išlaidos turtui atkurti ar naujam įsigyti. Pavyzdžiui, materialinė atsakomybė už dokumento praradimą atsiras tik tuo atveju, jeigu jo negalima atkurti, o jo nebuvimas padaro darbdaviui turtinę žalą. Tuo tarpu realios žalos darbuotojas nepatirs, jeigu už faktiškai atliktą darbą jam buvo apmokėta, nors ir neįforminus reikiamų dokumentų.
2) žala padaroma neteisėta veika;
Neteisėta veika yra laikomas veikimas arba neveikimas, kai darbo sutarties subjektai neatlieka savo darbo pareigų, kurias nustato įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai. Pavyzdžiui, nesilaiko mašinų ir mechanizmų aptarnavimo, materialinių vertybių saugojimo ir išdavimo taisyklių ir pan. Negali būti taikoma materialinė atsakomybė, kai žala padaroma teisėtais veiksmais būtinojo reikalingumo sąlygomis. Neleidžiama reikalauti, kad darbuotojas materialiai atsakytų už žalą, kuri atsirado dėl normalios gamybinės ar ūkinės rizikos.
3) yra priežastinis ryšys tarp neteisėtos veikos ir žalos atsiradimo;
Priežastinis ryšys — darbuotojo teisei priešinga veika paprastai turi būti materialinės žalos...
Šį darbą sudaro 1333 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!