LR Konstitucijos 48 straipsnio 1d. skelbiama, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Žvelgiant ekonominiu socialiniu aspektu, darbas apibūdinamas kaip tam tikru laikotarpiu reikalinga, tinkama ir tikslinga žmogaus veikla. Teisiškai darbas reglamentuojamas tada, kai gaunamas už jį atlygis.
Vartojamos skirtingos atlygio už darbą sąvokos: darbo užmoketis, apmokėjimas už darbą, atlyginimas už darbą, honoraras, autorinis atlyginimas ir kt. Darbo teisėje darbo užmokestis apibūdinamas kaip atlyginimas, kurį darbdavys moka darbuotojui, atliekančiam darbo funkcijas.Tai darbo teisinio santykio išraiška, prievolė, atsirandanti iš darbo santykių1.
Darbo užmokesčio teisinis reguliavimas ir valstybės požiūris į jį itin svarbus plačiam gyventojų ratui, nes tik tinkamas ir stabilus darbo užmokestis yra žmonių normalaus gyvenimo lygio garantas. LR darbo apmokėjimo įstatymas reguliuoja darbuotojų, dirbančių pagal samdos (darbo) sutartis įmonėse, įstaigose ir organizacijose nepriklausomai nuo jų nuosavybės formų, darbo apmokėjimą. Darbo apmokėjimo santykius Lietuvoje taip pat reguliuoja LR Gyventojų pajamų garantijų įstatymas, LR Darbo sutarties įstatymas, LR Kolektyvinių susitarimų ir sutarčių įstatymas. Šie norminiai dokumentai padeda nustatyti konkretų atlyginimą įvairių profesijų darbuotojams, dirbantiems įvairiose įstaigose. Tačiau vien jų konkrečiam darbo užmokesčiui organizuoti nepakanka.Lietuvos įmonėms ir įstaigoms suteikiama teisė pačioms reglamentuoti darbo pamokėjimo sąlygas, profesijų ir pareigų tarifinius kvalifikacinius reikalavimus, darbų ir darbuotojų tarifikavimo tvarką kolektyvinėje sutartyje (LR darbo apmokėjimo įstatymo 3 str.). Ta pati nuostata yra ir naujai įsigaliojusio Darbo kodekso 188 straipsnyje. Tačiau Lietuvos įmonės ir organizacijos per nepriklausomybės metus dar nesugebėjo sukaupti pakankamai patirties organizuojant darbo apmokėjimą šiuolaikinėmis rinkos plėtojimo sąlygomis. Vis labiau Lietuvoje įsigali būtinybė kurti lankstesnes darbo apmokėjimo sistemas, labiau atitinkančias išplėstos rinkos santykių prigimtį. Tai ypač aktualu integruojantis į Europos Sąjungą2. Labai svarbu atsižvelgti į Europos šalių sukauptą ilgalaikę patirtį darbo apmokėjimo srityje.
Darbo teisės teorijoje paprastai išskiriamos 2 pagrindinės darbo apmokėjimo sistemos – vienetinė ir laikinė....
Šį darbą sudaro 6007 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!