Potemės

Žmogaus ir gamtos sąsaja lietuvių literatūroje (K. Donelaitis, A. Baranauskas, M. Katiliškis)

9.4   (3 atsiliepimai)
Žmogaus ir gamtos sąsaja lietuvių literatūroje (K. Donelaitis, A. Baranauskas, M. Katiliškis) 1 puslapis
Žmogaus ir gamtos sąsaja lietuvių literatūroje (K. Donelaitis, A. Baranauskas, M. Katiliškis) 2 puslapis
Žmogaus ir gamtos sąsaja lietuvių literatūroje (K. Donelaitis, A. Baranauskas, M. Katiliškis) 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Gamta yra itin artima Lietuvos krašto gyventojui, kadangi nuo pat seno žmogus jautė su ją glaudų ryšį. Senovės pagoniai iškeldavo gamtą kaip nežemišką dalyką – šventa, būtent todėl žmonės galvojo, kad gamtos elementai tai dievybės, kurioms žmogus privalo paklusti. Žinių apie tokį gamtos vaizdavimą galime rasti pirmoje lietuviškoje knygoje - Martyno Mažvydo „Katekizme“. Tačiau laikui bėgant ir pasikeitus Lietuvos religijai, gamta prarado būtąjį idealizavimą ir tapo labiau artimų dalykų – geru draugu, bet tokiu, kokio žmogus privalo klausytis ir dirbti išvien. Deja, bet vis labiau brendus žmogui jis nutoldavo nuo visados jį priimančios gamtos, kol istoriniai įvykiai neprivertė žmogaus pakelti ranką prieš buvusiąją ištikimą draugę – gamtą. Taigi, mano kalbos paskirtis yra papasakoti apie gamtą ir žmogaus santykį.
Pradėsime nuo to, kad Švietimo epochoje iškyla būtinumas vykdyti savo pareigą, tokiu būdu į lietuvių literatūrą ateina kunigas Kristijonas Donelaitis. Pagrindinis rašytojo tikslas iškelti paprastą žmogų, saikingai dirbanti savo darbą. Tokiu būdu, Kristijonas Donelaitis sukūrė didingąją epinę poemą „Metai“. Poemą sudaro keturios dalys: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“, pavadinimai atspindi metų laikų nuotaiką, o be to kiekvieną dalis prasideda įspūdingu gamtovaizdžiu aprašymu (išskyrus „Vasaros darbus“) priskirdamas gamtos elementams personifikacijos bruožų. („Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą...“). „Metuose“ yra matomas ypatingas Kristijono Donelaičio religinis regėjimas, o kadangi gamta tai Dievo padarinys žmogus privalo jai paklusti. Šitaip iškyla pagrindinis kūrinio aspektas - būrų gyvenimas. Gamta supa būrą bei jo gyvenimas visiškai priklauso nuo gamtos. Nuo gamtos permainų priklauso būru darbai ir gyvenimo būdas, kadangi kūrinyje figūruoja ne visos Lietuvos gamta, bet tik vieno kaimo - Vyžlaukio. Poemoje darbas yra pagrindinis ir nuolatinis žmogaus gyvenimo palydovas: Pavasarį darbininkai užplūsdavo laukus, reikėdavo sėti, kad vėliau nuimtum derlių; Vasara – sunkus metų laikas baudžiauninkui, būtent tuomet žmogus dirbdavo be pertraukų, sustojimų. Vasarą darbų gausybė slėgdavo baudžiauninko pečius: mėšlavežis, šienapjūtė, rugiapjūtė, pupų ir žirnių rinkimas,...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1085 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
3 psl., (1085 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 3 psl., (1085 ž.)
  • Word failas 20 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt