I. Nėra nieko svarbiau, kaip laisva žmogaus valia į troškimus ir svajones. Vis dėto, nutinka taip, kad tenka rinktis tarp prigimties ir puoselėjamų vertybių.
II. Lietuvių literatūros neoromantikas Vincas Krėvė vaizduoja žmogų, kuris išsižada prigimtinių įsitikinimų dėl puoselėjamų vertybių. Tuo tarpu simbolistas Vincas Mykolaitis–Putinas parodo žmogų, kovojantį dėl savo prigimties troškimų.
c) nesavanaudiškas valdovo Skirgailos sprendimas priimti krikštą papiktina tautą.
Dalinė išvada: Minėtoje dramoje žmogus yra priverstas išsižadėti pagoniškosios prigimties dėl tautos gerovės.
2. Žmogaus prigimties ir jo vertybių klausimas atpažįstamas rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly” pagrindinio veikėjo Liudo Vasario gyvenime:
a) kunigystės kelio pasirinkimą lėmė paties veikėjo polinkis į dvasines realijas, tačiau labiausiai – tėvų įtaka;
b) Liudas Vasaris žino, jog be kūrybos jis negali gyventi, tačiau ji teikia ir didelį džiaugsmą, ir liūdesį;
c) vis dėlto, žmogiškoji prigimtis nugali kunigystės luomo vertybes, tampa aišku, jog veikėjo prigimtis – būti rašytoju, kurio įkvėpimo šaltinis – moteris.
Dalinė išvada: Romano veikėjas atsisako sakralaus gyvenimo vertybių ir ugdo savo poetinę prigimtį.
III. Vinco Krėvės dramos herojus tautiškąsias vertybes iškelia aukščiau negu prigimtinius įsitikinimus. Tačiau kur kas kitokį sprendimą priima Putino romano veikėjas Liudas, kuriam poetinė prigimtis pasirodė svarbesnė negu sakralaus gyvenimo vertybės.
Žmogaus prigimties ir jo vertybių priešprieša lietuvių literatūroje
Kartą, buvęs Romos imperatorius Markas Aurelijus yra pasakęs: „Kiekvienam naudinga gyventi pagal savo paskirtį ir prigimtį“. Atrodo, būtų logiška ir teisinga vadovautis šia mintimi, nes kiekvienas žmogus trokšta realizuoti savo tikslus ir svajones. Vis dėlto, kartais atsitinka taip, jog žmogaus prigimtis ir vertybės tampa prieštaringos viena kitai, todėl reikia pasirinkti tik vieną iš jų. Šitokios problemos tapo aktualios ne tik realiame gyvenime, bet ir literatūroje, kurias gvildenti ėmėsi kai kurie rašytojai. Štai neoromantiko Vinco Krėvės dramoje žmogus išsižada prigimties ir atsiduodą vertybių puoselėjimui. Tuo tarpu modernisto Vinco Mykolaičio‑Putino kūryboje sprendimo ieškantis veikėjas vis dėlto pasirenka savo asmeninės laimės siekį. Todėl šiandien savo kalboje kalbėsiu apie žmogaus prigimties ir jo vertybių priešpriešą...
Šį darbą sudaro 1403 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!