Konfliktas, bendradarbiavimas ir konkurencija apibrėžiama įvairiai. Pavyzdžiui, aiškinamuosiuose žodynuose konfliktas apibūdinamas kaip „opozicija“, „kontroversija“, „susidūrimas“, ‚mūšis“, „nuožmus nesutarimas“, o bendradarbiavimas paprastai apibrėžiamas kaip „darbas kartu, siekiant bendro tikslo“, „bendra veikla“ ar „susijungimas, siekiant bendros naudos“. Tuo tarpu konkurencija reiškia „kovą“, „varžymąsi“, nebūtinai sąlygojanti vienos iš besivaržančių šalių sužlugdymą.
Konfliktiška elgsena gali būti verbaline ar neverbaline. Priešiškumą galima išreikšti ne žodžiais, bet gestais, raštu, įvairiais veiksmais. Be to, konfliktiška elgsena gali būti aktyvi arba pasyvi. Kartais į priešišką kito žmogaus elgseną sureaguojama pasyvia taktika, pavyzdžiui, nuslepiant tam tikrą informaciją.
Konfliktai taip pat gali būti atviri arba užslėpti. Užslėptas konfliktas gali būti dviejų rūšių: a) potencialus konfliktas – galintis kilti tarp dviejų žmonių konkrečioje situacijoje; b) vidinis konfliktas, kurį sukelia prieštaraujantys vienas kitam individo poreikiai ar norai. Vidinis konfliktas gali būti užslėptas ta prasme, kad paprastai jis nedaro tiesioginio poveikio kitiems žmonėms. Kita vertus, vidinis konfliktas dažnai išreiškiamas žodžiais ar veiksmai, kurie turi įtakos aplinkiniams. Viena iš vidinio konflikto rūšių – vaidmenų konfliktas, kuris bus aptartas vėliau, - paprastai turi įtakos santykiams grupės ar organizacijos viduje. Čia bus nagrinėjami daugiausia atviri konfliktai.
Bendradarbiavimas – tai abipusiškai palaikantys veiksmai tarp dviejų ar daugiau žmonių, grupių ar didesnių sistemų. Tokią elgseną gali sąlygoti suvokimas, kad bendradarbiavimas padės pasiekti bendrą tikslą, ar tiesiog nuostata elgtis būtent taip.
Bendradarbiavimo elgsena taip pat gali būti verbalinė, neverbalinė arba ir tokia ir tokia. Paprastai ji yra aktyvi, nors, be abejo, galimi įvairūs bendradarbiavimo laipsniai. Viena iš šalių gali būti labai entuziastingai nusiteikusi tam tikro projekto atžvilgiu, tuo tarpu kita gali turėti teigiamą nuostatą, tačiau teikti didesnį prioritetą kitiems dalykams.
Nagrinėjant grupinius ir tarpgrupinius santykius, į konfliktą ir bendradarbiavimą reikėtų žiūrėti kaip į atskirą dimensijas. Abiejų tipų elgsena gali būti būdinga organizacijai tuo pat metu, o vieno tipo nebuvimas dar nereiškia kito buvimą. Pavyzdžiui, grupėje gali nebūti konfliktų, tačiau ji gali būti tokia apatiška...
Šį darbą sudaro 11683 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!