Tundra – gamtinė zona, kurioje neauga miškai ir yra amžinasis įšalas. Beveik visi tundros plotai yra Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos šiaurėje. Į šiaurę nuo tundros yra arktinių dykumų zona, o pietuose tundra palaipsniui, per miškatundrę, pereina į vidutinės juostos miškų zoną. Tundros plotai, juosiantys Arktį, devynis metų mėnesius būna įšalę. Vasaros mėnesiais atsileidžia tik paviršius, o giliau žemė lieka įšalusi. Tas sluoksnis vadinamas daugiamečiu įšalu. Jis neleidžia ištirpusio sniego vandeniui susigerti, todėl vasarą tundros žemė virsta pelke.
Keičiantis metų laikams, smarkiai keičiasi ir čia gyvenančių gyvūnų skaičius ir rūšinė sudėtis. Tūkstančiai paukščių ir žinduolių tik apsilanko tundroje per trumpą ir šviesią vasarą, kai šilta ir dieną naktį būna gausybė maisto. Gyvūnus vasarą čia vilioja ne tik maisto atsargos, bet ir saugios vietos jaunikliams auginti, nes plėšrūnų nedaug. Be to, čia nereikia konkuruoti dėl maisto ir perėjimo vietų. Kasmet traukiama dažniausiai tais pačiais tradiciniais migracijos keliais, tačiau gyvūnai keliauja ir orientuodamiesi pagal saulę, mėnulį, žvaigždes, magnetinį žemės lauką, pažįstamus vietovės objektus.
Tikslas – supažindinti su tundra, jos augalija bei ten gyvenančiais gyvūnais, ypatingą dėmesį skiriant būtent jiems.
Tundra – šiaurės pusrutulyje esanti sausuma, ratu supanti ledynų sukaustytas jūras, užima apie 20% visos Žemės sausumos. Tundros juosta cirkumpoliarinė, ji eina per Šiaurės Amerikos ir Eurazijos arktines sritis. Šiaurėje ribojasi su arktinėmis dykumomis, pietuose – su spygliuočių miškais. Neapledėjusi Arkties sausuma vadinama tundra. Suomių kalba tundra reiškia pliką bemiškę žemę – tai tiksliai apibūdina jos vaizdą žiemą, o rusų kalba – pelkėtą lygumą: tokia tundra būna vasarą. Jos kraštovaizdis žemas ir lygus. Arkties tundroje didesnę metų dalį būna šalta ir tamsu. Vasarą čia daug šviesos, bet žiemos labai ilgos, šaltos, tamsios, mažai sniegingos, vėjuotos, dirvožemis sukaustytas daugiamečio įšalo. Dėl šalčio jis pleišėja, formuojasi poligoniniai gysliniai ledai.
Tundros pietinė riba maždaug sutampa su liepos mėn. 10 izoterma. Dienų su vidutine paros temperatūra, aukštesne kaip nulis, nuo 55...
Šį darbą sudaro 3018 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!