1. ĮVADAS
Įsivaizduokite, kad kosminis laivas artėja prie aiškiai matomos, debesų neužstotos Žemės. Prieš jūsų akis atsiveria ne tik vandenynai ir žemynai su kalnais ir žemumomis, upėmis ir pakrantėmis, bet ir toks vaizdas, kurį galima matyti žemėlapyje, t.y. platuminės juostos sausumoje.
Tai ir yra geografinės (gamtinės) zonos. Šis platuminis pasiskirstymas pagal lygiagretes ypač ryškus Afrikos žemyne bei apie ašigalius, iki pat vidutinių platumų. Čia atskirų juostų ar zonų požymiai keičiasi priklausomai nuo platumos. Tačiau galima pastebėti ir tai, kad Šiaurės Afrikos ir vėsiose vidutinio klimato Europos zonose vyksta aršūs pasikeitimai einant nuo vandenyno veikiamų pakrančių link žemyno vidurio. Be to, Šiaurės ir Pietų Amerikoje bei pietų ir pietryčių Azijoje esama geografinių juostų, besitęsiančių pagal dienovidinius. O subtropikuose tam tikri požymiai skiria vakarinę žemynų dalį nuo rytinės. Atidžiau įsižiūrėję pastebėsime kalnų įtaką šių juostų viduje.
Kalnuose galima išskirti vadinamąsias aukštumines pakopas. Alpėse jos prasideda nuo dar nedideliame aukštyje augančių mišriųjų miškų, aukščiau pereina į spygliuočių miškus, pievas ir ganyklas iki uolų ir amžinųjų sniegynų bei ledynų sričių.
Taigi metas paklausti savęs: kas yra geografinės (gamtinės) zonos, kokios priežastys lėmė jų atsiradimą ir kokie yra svarbiausi jų požymiai? Geografinės (gamtinės) zonos susidaro dėl to, kad nuo pusiaujo ašigalių kryptimi mažėjant saulės spinduliavimo trukmei ir intensyvumui Žemės paviršius gauna vis mažesnį energijos kiekį. Tai lemia Žemės rutulio forma bei jos skriejimo apie Saulę orbita. Dėl šių energijos gavimo (ir energijos praradimo per Žemės atmosferą) zoninių skirtumų vyksta bendroji atmosferos cirkuliacija, kuri pasireiškia globalinėse vėjų juostose – tiek didesniame oryno aukštyje, tiek ir prie Žemės paviršiaus. Dėl nevienodo gaunamos energijos kiekio Žemę galima suskirstyti į klimato juostas. Palyginus dėl atmosferos cirkuliacijos susidariusių ir lygiagrečiai išsidėsčiusių klimato juostų ribas su geografinėsmis (gamtinėmis) zonomis, nesunku pastebėti, kad jas lemia klimatas.
2. GEOGRAFINĖS (GAMTINĖS) ZONOS
Geografinės zonos – žemynų skirstymo teritoriniai vienetai, sąlygojami šilumos ir drėgmės derinio. Vieni mokslininkai geografinėmis zonomis laiko miškingus,...
Šį darbą sudaro 5181 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!