Hormonai – tai signalinės molekulės, kurios kraujotakos sistema signalus perduoda nuo juos sintezuojančios liaukos iki valdomo organo. Atsižvelgiant į struktūrą hormonai skirstomi į peptidinius ir steroidinius. Steroidiniai hormonai – tai lipofilinės molekulės, kurios tiesiogiai patenka į ląstelę ir sąveikauja su citozolyje ar branduolyje esančiais savitais receptoriais. Šiai grupei priklauso lyties hormonai (testosteronas, progesteronas, estrogenas), kortikosteroidai (gliukokortikodai, mineralokortikoidai) ir kt. Tiroidiniai hormonai, retinoidai ir vitaminas D3 taip pat priskiriami prie steroidinių hormonų, nes signalus jie perduoda per viduląstelinius receptorius. Nuolat išsiskirdami į kraujo apytaką, hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, ląstelių diferenciaciją, augimą, veikia CNS funkcija ir kt.
Skydinė liauka (glandula thyreoidea)
Pirmosios žinios apie liauką pasirodė 1543 Galeno ir Vesalijaus raštuose . 1656 m. Whartonas ši organą pavadino skydliauke. 1926m. Gros ir Pitt – Rivpersas surado trijodtironiną (T3). . Skydliaukė yra specifinė endokrininė liauka, gaubianti viršutinę priekinę trachėjos dalį kaklo srityje, kurios hormonų sintezei vartojamas mikroelementas jodas. Todėl skydliaukės veikla yra tiesiogiai susijusi su aplinka: jodo trūkumas arba perteklius gali sukelti skydliaukės patologiją. Jos dydis keičiasi priklausomai nuo amžiaus, fiziologinės organizmo būklės, lyties, jodo kiekio maiste, vandenyje.
Liauka gan anksti atsiranda, jau žmogaus embrione, kadangi jos hormonai yra labai svarbūs organizmo vystymuisi. Jos pradmenys formuojas jau ketvirtoje savaitėje, o 4 – 5 mėn. Embrionas jau pats sugeba pasiimti jodą iš kraujo. Ypač energingas skydliaukės vystymasis pasireiškia lytinio brendimo metu.
Liaukos veiklą reguliuoja CNS, į ją įeina simpatinių ir ir iš dalies parasimpatinių skaidulų. Simpatiniai nervai skatina liaukos veiklą, dėl to didėja jodo įsisavinimas ir pagamintų hormonų išėjimas iš liaukos. Parasimpatinis nervas priešingai – slopina liaukos veiklą.
Skydinė liauka sudaryta iš folikulų, pastarųjų sienelės išklotos vienasluoksniu kubiniu epiteliu, kuris ir gamina hormonus. Liaukos folikulai sudaryti iš trijų rūšių ląstelų – A, B, C. Daugiausiai yra A ląstelių – tirocitų, kurie gamina liaukos hormonus: jodtiroziną, tiroksiną, trijodtironiną (T3).
Skydliaukės hormonai yra sintetinami iš aminorūgšties tirozino. Veikiant skydliaukės parenchimos fermentams peroksidazei...
Šį darbą sudaro 2012 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!