“Statistika”-iš lotynų kalbos žodžio “status”-reiškiančio daiktų,reiškinių padėtį, būklę. “Stato” italų kalboje – valstybė. “Statista” – valstybės veikėjai, politikai.
sveikatos apsaugą ir kt.
Statistiką sudaro rodiklių, atspindinčių socialinių ekonominių reiškinių apimtį ir santykius, sistemą.
Statistikos objektas - masinių visuomeninių reiškinių kiekybinė pusė susijusi su jų kokybiniu apibrėžtumu laike ir erdvėje.
Statistika - tai mokslas, tiriantis masinių visuomeninių reiškinių kiekybinė pusė neatskiriamai nuo jų kokybinės pusės, atskleidžiantis ir kiekybiškai išreiškiantis juose pasireiškiančius dėsningumus konkrečiomis vietos ir laiko sąlygomis.
Statistika padeda giliau pažvelgti į reiškinius, atskleisti ryšius bei vystymosi tendencija, o statistikos objektas apibrėžtas vietos ir laiko aplinkybių, leidžia atskleisti dėsnius ir dėsningumus.
1.1. Ekonominės statistikos metodas
Statistikos objekto ypatybes sąlygoja jos metodas.
Statistikos metodas – tai formaliosios logikos, dialektikos ir kitų bendrųjų mokslų principais pagrįstų būdų ir metodų, naudojamų kiekybinei masinių visuomeninių reiškinių pusei tirti, visuma.
Statistikos uždavinys – atskleisti naują kokybė, kurią nulemia kiekybiniai pakitimai.
Tiriant visuomeninius masinius reiškinius statistikos metodais pereinami 3 etapai, kuriuose atitinkamai taikomi 3 statistikos metodų grupės:
a) statistinio stebėjimo,
b) statistinių duomenų suvedimo,
c) analizės.
Šie 3 tyrimo etapai yra atliekami nuosekliai ,jie tarpusavyje susijė.Kiekviename etape taikomi specifiniai tyrimo metodai.
Pirmajame tyrimo etape naudojami masiniai stebėjimai, kurie atliekami taikant įvairias stebėjimo formas rūšis, būdus, priklausomai nuo tiriamojo objekto specifikos.
Antrajame tyrimo etape susisteminami ir sutvarkomi stebėjimo metu gauti duomenys.Šiame etape taikomi grupavimai,lentelių, grafikų metodai, sudaroma statistikos rodiklių sistema.
Trečiajame etape atliekama gautų rezultatų analizė, tai yra nustatomi reiškinių santykiai, ryšiai bei vystymosi tendencijos.Tam taikomi tokie metodai, kaip koreliacijos,regresijos,dinamikos eilučių, indeksų ir kt.
1.2. Statistikos pagrindinės sąvokos
Statistikos moksle yra naudojamos specifinės sąvokos ir kategorijos:
a) didžiųjų skaičių dėsnis;b) statistinis dėsningumas; c) požymis; d) statistinė visuma; e) variacija; f) rodiklis.
Statistikos sąvokose ir kategorijose sutelkiamos pagrindinės žinios, be kurių negalima paaiškinti konkrečių reiškinių ir procesų ypatybių.
Masinių stebėjimų būtinumą sąlygoja didžiųjų skaičių dėsnis. Jis atskleidžia atsitiktinumo ir būtinumo dialektiką, t.y. kad dėsningumas išryškėja tik masiškai stebint. Tokių stebėjimų metu atskirų vienetų, reiškinių nukrypimai vienas kitą kompensuoja, panaikina, o vidutinė...
Šį darbą sudaro 15017 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!