Pasakos - vieni ryškiausių ir žinomiausių tautosakos kūrinių. Šaknimis tvirtai įaugusios į liaudies gyvenimą, nulemtos jos pasaulėžiūros ir idealų, stebuklinės pasakos išliko gyvos iki mūsų dienų. Susipažinę vaikystėje su stebuklinių pasakų pasauliu, mes prisimename jį visą gyvenimą.
Stebuklų pasakos – tai neįtikinamiausios istorijos. Fantazijos čia tiek, kad nors vežimu vežk. Normaliame gyvenime viso to nėra, tai – stebuklų šalis. Tomis fantastinėmis istorijomis primename ir didelį džiaugsmą, patiriamą klausantis, kaip išsipildo visų troškimai ir laimi tie, kurie nusipelno mūsų simpatijų.
Stebuklų pasakos vaizduoja įvairius konfliktus. Kai kuriose nagrinėjamų pasakų siužetuose atsiranda ir našlaitės motyvas. Lietuvių kalboje našlaitis, našlaitė suvokiamas kaip vieno ar abiejų tėvų netekęs vaikas, kurio gyvenimas yra labai sunkus. Našlaitės padėtis pasakoje prilygsta vargšės, apleistosios daliai. Ji atspindi tuos socialinius bei visuomeninius dėsningumus, kada duktė, netekusi giminės globos, paliekama likimo valiai. Dažniausiai vedybos su turtingu ir kilmingu jaunikiu iš kitos karalystės ne tik išgelbsti našlaitę, bet ir suteikia jai naują, aukštesnį visuomeninį statusą.
Ne vienas lietuvių tautosakos tyrėjas yra pastebėjęs, kad lietuvių kultūroje itin ryškus globa ir meile drįstas brolio ir sesers ryšys. Stebuklinėse pasakose šis santykių modelis taip pat išskiriamas. Sesuo priima atsakomybę už brolio ar brolių likimą, toks sesers globėjiškumas pasakose, kuriose brolis už seserį jaunesnis, atrodo natūralus. Čia sesuo rūpinasi broliu lyg motina (sergsti, kad jis negertų iš gyvulio pėdos, eina jo, raganos pavogto, vaduoti: „Broliukas ir sesutė“, „Trys seserys gelbsti broliuką“). Šioji sesuo gali turėti ir magiškų galių. Tarkim, ji surenka nužudyto broliuko, kurio mėsą suvalgė pamotė ragana, kaulelius ir padeda į paukščio lizdą, iš tų kaulų išperimas paukštis, kurį sesuo meta per petį ir tuomet stojasi gyvas jos brolis („Paukštis – nužudytas berniukas“). Siužetų, kuriuose ryškus sesers rūpinimasis broliu ar broliais gausa leidžia tvirtinti, jog ji yra labiausiai atsidavusi artimiesiems. Kitas moteris ji pranoksta savo aktyvumu bei iniciatyvumu.
Paklusnios našlaitės paveikslu pasaka įkūnija nuolankumą ir pagarbą ne...
Šį darbą sudaro 1722 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!