Mitozė – tai eukariotinių ląstelių dalijimosi būdas, kai iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi identiškos dukterinės ląst...
Mitozė – tai eukariotinių ląstelių dalijimosi būdas, kai iš vienos motininės ląstelės susidaro dvi identiškos dukterinės ląstelės. Prieš mitozinį dalijimąsi ląstelė ruošiasi dalytis, ji kaupia medžiagas, sintetina organeles, energiją. Šis paruošiamasis etapas vadinamas interfaze. Interfazę sudaro G1, S ir G2 stadijos. G1 stadijos metu ląstelė auga, kaupia medžiagas, sintetina organeles, jų padvigubėja; S stadijos metu vyksta DNR replikacija, kiekviena DNR molekulė pagamina savo kopiją (sudvigubėja); G2 stadijos metu ląstelė toliau auga, vyksta baltymų biosintezė, ląstelė ruošiasi dalytis. Interfazė paprastai trunka kelis kartus ilgiau nei mitozė.
1 pav. Interfazė.
• Profazė.
• Metafazė.
• Anafazė.
• Telofazė.
Profazė (žr. 2 pav., 1 etapas) – tai ilgiausia mitozės fazė, kurios metu chromatinas spiralizuojasi, kondensuojasi, dėl to sutrumpėja ir sudaro ryškiai matomas chromosomas. Kiekviena chromosoma yra sudaryta iš dviejų seserinių chromatidžių, kurias jungia centromera. Centriolės atsiskiria ir tolsta viena nuo kitos, iš jų mikrovamzdelių susidaro dalijimosi verpstė, kuri lemia chromosomų pasiskirstymą dukterinėms ląstelėms. Ištirpsta branduolėliai, suyra branduolio apvalkalas, prie kiekvienos chromatidės centromeros srityje prisitvirtina verpstės siūlai (2). Tai – vėlyvoji profazė, kartais dar vadinama prometafaze. Šioje fazėje centriolės pasiekia priešingus polius.
Metafazė (3) – chromosomos išsidėsto pusiaujo plokštumoje (centromeros yra vienoje plokštumoje) ir suformuoja metafazinę plokštelę. Dabar chromosomos yra tankiausios ir įgyja X formą, aiškiai matyti, kad kiekviena chromosomasudaryta iš dviejų chromatidžių.
Anafazė (4) – tai pati trumpiausia fazė, kurios metu centromeros pasidalija ir kiekvieną chromosomą sudarančiosseserinės chromatidės išsiskiria, verpstės siūlai traukia jas į priešingus polius. Dabar jos jau vadinamos dukterinėmis chromosomomis. Į priešingus polius nukeliauja du vienodi chromosomų rinkiniai.
Telofazė (5) – dukterinės chromosomos pasiekia ląstelės polius, suyra dalijimosi verpstė. Formuojasi nauji branduolio apvalkalai, chromosomos išsivynioja, ilgėja, tampa siūliškos (chromatino siūlai). Susiformuoja branduolėliai. Telofazės pabaigoje vyksta citokinezė (6) – citoplazmos dalijimasis. Gyvūnų ir augalų ląstelėse citokinezė vyksta skirtingai. Gyvūnų ląstelių citoplazma iš abiejų pusių ties...
Šį darbą sudaro 1677 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!