9. Priedai..................................................................................................14
Kazimiero Būgos žodyno pradžia
Norėdami išsiaiškinti, kokį įnašą kuris mokslininkas yra davęs mokslui, pirmiausia turime pažiūrėti, kas buvo jo darbo srityje pasiekta anksčiau, iki jo, ir palyginti, kaip toji mokslo sritis atrodė po jo.
Kas tas Kazimieras Būga ir kokie jo nuopelnai lietuvių kalbai?
Lietuvių kalbininkas, gimė Pažiegės kaime, Zarasų apskrityje.
1905-1912 m. studijavo Peterburge, 1914 m. tobulinosi Karaliaučiaus universitetuose. Profesoriavo Permės 1918-1919, Tomsko 1919-1920, Kauno 1922 universitetuose.
1920 m. grįžęs į Lietuvą ėmė organizuoti "Lietuvių kalbos žodyno" leidimą. Pats sukaupė 617 000 lapelių(pav. 1) žodyno kartoteką(pav. 2). Paskelbė šimtus lietuvių žodžių etimologijų. Išaiškino ir chronologizavo seniausius lietuvių ir kitų baltų kalbų skolinius iš slavų ir germanų kalbų. Padėjo pagrindus lietuviškų asmenvardžių tyrinėjimui: nustatė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių vardų lietuviškas formas, išaiškino garsų transkribavimo rusų metraščiuose dėsnius, kai kurias dvikamienių lietuviškų vardų darybos taisykles.
Remdamasis lietuviškais vietovardžiais, ypač hidronimais, sugriovė hipotezę, kad Lietuvoje ir Baltarusijoje gyventa keltų. Sukūrė hipotezę apie baltų genčių įsikūrimą Pabaltijyje, kurią patvirtina ir šių dienų mokslas. Parašė istorinių fonotekos ir morfologijos darbų, tyrinėjo lietuvių kalbos kirčio ir priegaidės istoriją, nagrinėjo baltų mitologijos problemas, ugdė literatūrinę lietuvių kalbą, normino vartoseną ir rašybą, apgynė nemaža lietuviškų žodžių, kurie buvo gujami iš lietuvių kalbos.
Jau būdamas studentu K.Būga spausdino lingvistikos darbus „Draugijoje“ ir „Lietuvių tautoje“. 1911 m. „Lietuvių tautoje“ II tomo I knygoje Būga paskelbė vieną didžiausių studentavimo laikais parašytų darbų – studiją „Apie lietuvių asmens vardus“, kuri tais pačiais metais buvo išleista ir atskira knyga. Būga yra parašęs daug lingvistikos darbų. Tačiau šie darbai nublanksta prieš patį svarbiausią Būgos nuopelną lietuvių kalbai, kuri jis rinko, spausdino ir puoselėjo beveik visą gyvenimą, - „Lietuvių kalbos žodyną“.
Pats svarbiausias darbas, į kuri Būga, grįžęs į Lietuvą, sudėjo visą savo sielą ir visas jėgas, buvo jo sudaromas „Lietuvių kalbos žodynas“.
Iš pradžių Būga (pav. 3) buvo manęs išleisti tokį žodyną, kuris patenkintų bent būtiniausius plačiosios visuomenės ir mokslo poreikius. Bet...
Šį darbą sudaro 3002 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!