ĮVADAS
Mitologija yra pagrindinis šaltinis tautos kultūrai pažinti, nes ji byloja, kaip mūsų protėviai galvojo apie pasaulį, apie gyvybės ir mirties, gėrio ir blogio priežastis. Senųjų tikėjimų ir pasaulėjautos atmintis tebėra kiekvieno lietuvio sielos dalis, jei jis nėra nukapojęs savo šaknų. Kas paveldėta iš gilios senovės, neišnyksta be pėdsakų ( P. Dundulienė, 1989).
Lietuviai buvo patys paskutinieji Europoje, kurie priėmė krikščioniškąjį tikėjimą. Tačiau tai nereiškė, kad žmonės tą pačią dieną pamiršo savo senuosius papročius, kurie giliai buvo įsišakniję juose. Kiekvieno žmogaus diena prasidėdavo jei ne ritualinėm apeigom, maldom, tai bent mintim apie jų svarbiausius dievus, apie padėkojimą už naują dieną ir pan. Mano nuomone, tiek XIV a. pab. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovai, tiek visa likusi Europos dalis puikai žinojo, kad paprastųjų lietuvių gyvenimas taip greit nepasikeis aukštyn kojomis po Krikšto Sakramento priėmimo. Dar ne vieną šimtmetį pagonių tikėjimas lydėjo lietuvius sulig kiekviena diena.
Seniausias baltų mitologijos sluoksnis siekia Europos proistorės priešindoeuropinius laikus. Tokios deivės kaip Laima, Žemyna ir joms giminingos mitinės būtybės baltų žemėse paveldėtos iš vietinių gyventojų, iš ankstesnių negu 3 – 2,5 tūkstm. pr. m. e. laikų ( P. Dundulienė. 1990).
Senosios Europos deivės yra susiijusios su paslaptinga žemės ir vandens stichija, iš kurios kyla gyvybė; tai dievybės pulsuojančios pagal augalijos gimimo ir augio bei bei mėnulio fazių ritmą.
Visos deivės turėjo savo veiklos sritis. Jų žinioje buvo dangus, žemė, vanduo, ugnis ir kt. Vienos iš jų rūpinosi žmonijos, gyvunijos, augmenijos gimimu, egzistavimu ir mirtimi. Kitų deivių veiklos sritis buvo vaisingumo, visatos gyvybės nesibaigiamumopalaikymas per nuolatinę gimimų ir mirimų kaitą ( P. Dundulienė, 1989).
Pagoniškieji lietuviai išpažindavo daugybę dievų ir deivių. Kiekviename regione vyraudavo nemažai skirtingų dievų. Tačiau svarbiausieji dievai ir deivės, tokie kaip Perkūnas, Laima, būdavo garbinami visur, tik kai kur skirdavosi apeigų detalės..
Darbe pasistengsiu pateikti deivės Laimos apibūdinimą, jos paskirtį senovės lietuvių gyvenime, bei trumpai aptarsiu deivei skirtus ritualus.
1. GIMIMO DEIVĖ –...
Šį darbą sudaro 3184 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!