Kalendoriaus poreikis atsirado pirmykštėje bendruomenėje,- tik labai atidžiai stebėdami gamtą, palaipsniui imdami suvokti jos vidinius ritmus, žmonės gebėjo išgyventi atšiauraus klimato juostoje, atsiginti nuo bado ir kitų negandų. Mūsų tautos kultūros ištakos siekia labai gilią praeitį. Sėslūs žemdirbiai baltai per tūkstantmečius itin susigyveno su gimtinės gamta, sukaupė daug žinių apie dangaus šviesulių judėjimo dėsningumus, jų sąsajas su fenologiniais reiškiniais. Kaip visa tai pritaikyti praktiškai, ir nusako tradiciniai papročiai, sujungti į visumą kalendorine sistema. Nedalius tarpusavyje Saulės ir Mėnulio periodus galime vieną su kitu derinti, atsižvelgiant į prioritetus, susijusius su tradicine gyvensena.
Lietuvių tauta praeityje – didžiąja dalimi žemdirbių tauta, vertusis dviem pagrindiniais verslais – žemdirbyste ir gyvulininkyste, todėl ir lietuvių dvasinėje kultūroje jau yra palikę ryškiausią pėdsaką. Visais metų laikais žemdirbio mintys sukosi apie žemę, kuri jį maitino ir rengė, apie javų derlių, gyvulių sveikatą, prieauglį, apie darbų sėkmę – vadinasi, apie viską tai, kas lėmė šeimos gerovę. Ne paskutinė vietą užėmė ir rūpestis šeima, vaikais, jų sveikata. Tik sveika, darbšti, vieninga šeima pajėgi grumtis su įvairiomis negandomis.
Kadangi liaudies kalendorius yra tiesiogiai susijęs su žemdirbio gamybinę veikla, tai ir kalendorinių švenčių papročiai dažniausiai siejami su keturiais metų laikais: žiema; pavasariu; vasara; rudeniu.
Kalendorius – labai svarbus etnokultūros požymis. Jame atsispindi krašto klimato ypatybės, žemdirbystės ir kitų gyvybės palaikymo šaltinių pobūdis, socialiniai žmonių ryšiai, taip pat dvasinės kultūros savitumas. Kalendorius – tai laiko tarpų skaičiavimo sistema, kurios pagrindą sudaro dangaus kūnų – Saulės, Mėnulio, Jupiterio – periodiškas judėjimas. Kalendorius lotyniškai (callendarium) reiškia „skolų knygelę“ – senovės romėnai pirmosiomis mėnesio dienomis, kurios buvo vadinamos kalendomis, privalėdavo mokėti skolas.
Mėnulio ciklas sudarė pirmųjų žmonių istorijoje kalendorių ir skaičiavimo sistemų pagrindą. Viena iš tokio kalendoriaus struktūrinių schemų galėjo būti ši: metų pradžia tapatinama su kanopinių žvėrių ruja, po kurios jie meta ragus. Elnių vestuvės vyksta rugsėjo mėnesio pabaigoje; iš čia ir vienas jo vardų – rujos mėnuo....
Šį darbą sudaro 2478 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!