Pagrindinė ekonomikos raidos kryptis šiuolaikinėmis sąlygomis - jos intensyvinimas. Intensyvinant gamybą, svarbu mažinti darbo sąnaudas, didinti darbo našumą. Tai pagrindinė gamybos efektyvumo didinimo sąlyga. Darbo našumas yra svarbus rezervas tolesnei gamybos plėtrai, visuomenės gerovės užtikrinimui. Tai svarbus gamybos efektyvumo rodiklis, nes jo dinamikoje atsispindi ne tiktai darbo jėgos, bet ir kitų išteklių panaudojimo efektyvumas.
Darbo našumo kėlimas - svarbiausias produkcijos savikainos mažinimo pagal visus jos elementus veiksnys.
Kylant darbo našumui, didėja produkcijos savikainos rentabilumas, galima mažinti visuomeninio vartojimo prekių kainas.
Šiame darbe analizuosiu įvairią literatūrą, susijusią su darbo našumu ir jo didinimo būdais. Analizuosiu darbo našumo esmę, veiksnius ir didinimo būdus, palyginsiu darbo našumą Lietuvoj ir ES.
Darbo tikslas - apžvelgti darbo našumo šaltinius ir veiksnius.
• Susipažinti su darbo našumą didinančiais veiksniais;
Nagrinėjamas laikotarpis - 1998 -2004 m.
Tyrimo metodai - analitinis, grafinis , statistinis.
1. DARBO NAŠUMAS
1.1 Darbo našumo samprata
Našumas yra labai svarbus įmonės sėkmės įvertinimo rodiklis. Bendriausiu atveju jis parodo veiklos efektyvumą: atliktas darbas lyginamas su darbo veiksniu sunaudotu šiai veiklai atlikti.
Darbo našumas gali būti išreiškiamas dviem rodikliais: išdirbiu - produkcijos kiekis, tenkantis vienam darbuotojui per tam tikrą laiko vienetą - ir darbo laiko trukmės - laiko normos sumažėjimu.
Priklausomai nuo produkcijos išraiškos, darbo našumo rodikliai gali būti matuojami natūriniais, sąlyginiais, vertiniais ir darbo imlumo vienetais.
Natūriniai darbo našumo rodikliai išreiškia išdirbį natūriniais matais (tonomis, metrais ir kt.). Juos galima taikyti tik vieną produkcijos rūšį gaminančiose įmonėse, pvz., ketaus liejykloje, guolių gamykloje.
Jei gaminamos produkcijos nomenklatūra ne didelė ir panaši, gali būti naudojami sąlyginiai darbo našumo rodikliai. Tada visa gaminama produkcija apskaičiuojama priėmus tam tikrą - sąlyginį produkcijos vienetą: degtukų gamyboje - standartinę degtukų dėžutę, elektros variklių gamyboje - tam tikro pajėgumo elektros variklį.
Natūriniai ir sąlyginiai vienetai yra patogūs savo vaizdumu, tačiau jų taikymo sritis labai ribota - tik specializuotose įmonėse.
Dažniausiai darbo našumui apskaičiuoti naudojami vertiniai rodikliai: litai, eurai, doleriai. Rekomenduojama naudoti grynąją produkciją, t.y. Iš bendros gamybos...
Šį darbą sudaro 8096 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!