Dėst. Vidmantas Armonas________________
parašas
Klaipėda, 2005
ĮVADAS
Į gydytojus dažniausiai kreipiamasi dėl negalavimų, kuriuos sukelia šlauninės bei pakinklinės arterijų užsikimšimas, nulemtas aterosklerozės sukeltų kraujagyslių pažeidimų.
Tikslas: supažindinti su širdies ir kraujagyslių sistemos liga – ateroskleroze.
Uždaviniai:
1. Apibūdinti aterosklerozę.
2. Aprašyti aterosklerozės etiologiją ir rizikos faktorius.
Metodas: teorinės mokslinės literatūros analizė.
1. ATEROSKLEROZĖ
Aterosklerozė – sisteminė viso organizmo liga, kuria vyresnio amžiaus žmonės serga dažniau nei jauni. Gali vyrauti galvos smegenų kraujagyslių aterosklerozė, širdies vainikinių arterijų, galūnių (kojų) arterijų aterosklerozė, visceralinių kraujagyslių (pilvinės aortos, inkstų arterijų, taip pat arterijų, maitinančių žarnyną) aterosklerozė. Ši liga yra lėtinė arterijų sienelės liga; nepastebimai prasidedantis ir tyliai besivystantis arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas. Šio proceso metu arterijose susidaro aterosklerozinės plokštelės (ateromos). Aterosklerozė pažeidžia gyvybiškai svarbias kraujagysles – arterijas, kuriomis kraujas neša organizmo audiniams deguonį ir maisto medžiagas. Dažniausiai aterosklerozinės plokštelės randamos širdies, pakinklio, miego, klubinėse arterijose ir aortoje. ( http:// )
Ligai būdingi įvairūs arterijų intimos pažeidimo deriniai: lipidų, sudėtingųjų angliavandenių, kraujo ir jo elementų, kalcio druskų atsidėjimas bei fibrozinio audinio vešėjimas. Aterosklerozę reikia skirti nuo arteriosklerozės, kuriai būdinga ne tik arterijų, bet ir arteriolių sienelių sukiėtėjimas, fibrozė, intimos proliferacija. (Bagdonas A., 1996) Aterosklerozė pažeidžia elastines ir raumenines arterijas ( aortą, vainikines širdies, smegenų, inkstų). Sergant ateroskleroze, arterijos netenka elastingumo, pasidaro standžios ir trapios. Dėl sumažėjusio elastingumo jos negali keisti savo spindžio priklausomai nuo organų poreikio, todėl pakinta organų funkcijos, o aterosklerozei progresuojant, parenchimos elementus iš lėto pakeičia jungiamasis audinys (Viliušis A., 1991). Dėl aterosklerozės didėja kraujospūdis, formuojasi miokardo nepakankamumas. Kairysis, o paskui ir dešinysis skilvelis hipertrofuoja ir išsiplečia, atsiranda reliatyvios arba organinės dviburio ir aortos vožtuvų ydos. (Januškevičiūtė A., 1991). Kraujagyslių sienelėse kaupiasi cholesterinas ir jo esteriai , veša jungiamasis audinys, vystosi distrofiniai pokyčiai; arterijų sienelės storėja, jų spindžiai siaurėja; sutrinka atitinkamų organų hemodinamika.
Aterosklerozė yra dažna liga, 52% visų mirčių nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų tenka aterosklerozei. Aterosklerozė prasideda jauname amžiuje: ankstyvieji pakitimai randami...
Šį darbą sudaro 1314 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!