2007 m. kovo mėn. 5d.
Jodas svarbus skydliaukės veiklai, nes dalyvauja hormonų sintezėje ir yra jų sudedamoji dalis. Jodo stoka ir perteklius neigiamai veikia skydliaukę. Skydliaukė (kaklo priekyje esanti didžiausia organizmo endokrininė liauka) gamina chemiškai aktyvią medžiagą – hormonus trijodtironiną ir tiroksiną, kurie palaiko normalią organizmo medžiagų apykaitą. Nuo skydliaukės veiklos priklauso ir žmogaus išvaizda, temperamentas, intelektas. Skydliaukės hormonų gamybai reikalingas jodas. Apie 30 gramų sveriančioje skydliaukėje būna 90 % į organizmą patenkančio jodo.
Dėl jodo stokos beveik visos organizmo funkcijos gali sutrikti protinė veikla, padidėti skydliaukė, didėja svoris dėl energijos eikvojimo sumažėjimo, fizinė energija silpsta, pažeidžiama reprodukcinė funkcija: potencijos ir apvaisinimo galimybės praradimas, gali atsirasti endeminis gūžys (struma), depresija, raumenų silpnumas. Jodo trūkumas nėštumo metu gali sukelti kūdikio kretinizmą. Jodo stygiui skydliaukėje kompensuoti santykinai daugiau sintetinamas trijodtironinas, kuris yra 4 kartus aktyvesnis. Jo sintezei reikia 25 % mažiau jodo nei tiroksinui. Jeigu jodo stokojama ilgiau, kompensaciniai mechanizmai išsenka, atsiranda hipotirozė. Sergant hipotiroze, pirmiausia nukenčia centrinė nervų sistema ir medžiagų apykaita — baltymų, riebalų, angliavandenių, druskų, vandens, vitaminų. Medžiagų apykaita ir oksidacijos procesai sulėtėja. Sutrinka nervų sistemos mielinizacija. Lėtėja kaulėjimas, ypač enchondrinė osifikacija, blogai auga kaulai. Dėl glikoproteidų apykaitos sutrikimo, mucino kaupimosi ir hialurono rūgšties pertekliaus odoje, gleivinėje ir parenchiminiuose organuose įvyksta miksedeminė infiltracija. Oda įgauna gelsvą atspalvį dėl hiperkarotinemijos, nes kepenyse sutrinka karotino virtimas vitaminu A, pasidaro sausa dėl prakaito ir riebalų liaukų hipofunkcijos - oda tampa šiurkšti, plaukai šiurkštūs, lūžinėjantys.
Kūdikiai gimsta didelės kūno masės. Jiems užtrunka naujagimių gelta, nes, stokojant skydliaukės hormonų, kepenyse lėtėja bilirubino gliukuronizacija. Vėlai nukrinta virkštelės liekana. Kūdikiai nenoriai, vangiai valgo, būna sutrikęs rijimas. Alkani jie paprastai neverkia, esti labai ramūs, vangūs, daug miega. Tik ką gimusio kūdikio gali būti kimus balsas. Kvėpavimas pro nosį pasunkėjęs, triukšmingas, primenantis stridorą. Neretai apie lūpas būna pastovi ar protarpiais atsirandanti cianozė. Pilvas didelis, dažna bambos išvarža. Ryškus polinkis į obstipacijas....
Šį darbą sudaro 1540 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!