Rašiniai

Žmogaus dvilypumo tema

9.8   (2 atsiliepimai)
Žmogaus dvilypumo tema 1 puslapis
Žmogaus dvilypumo tema 2 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Žmogaus dvylipumo tema

Johanas Volfgangas Gėtė - “Faustas”, Vincas Krėvė – Skirgaila, Antanas Škėma - “Balta Drobulė”

,,Kuo labiau žmonija tobulėja, tuo labiau ji degraduoja”, - yra pasakęs prancūzų prozininkas-realistas, vienas žinomiausių XIX a. Europos rašytojų Gustavas Floberas. Šia mintimi norima pasakyti, kad kuo labiau žmogus yra išsilavinęs, tuo daugiau dalykų jis geidžia. Tad žmogaus troškimams nėra ribų. Todėl dėl šios nenuslopinamos savybės gyvenime siekti vis daugiau ir daugiau žmogus pats save gali priversti jaustis nelaimingu, nes negali rasti laimės ir džiaugtis tuo, ką turi šią akimirką. Tokia žmogaus būties dvylipumo tema rašė XVIII amžiaus pabaigos - XIX amžiaus pradžios vokiečių poetas Johanas Volfgangas Gėtė savo filosofinėje poemoje ,,Faustas”, XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus pirmosios pusės rašytojas Vincas Krėvė dramoje ,,Skirgaila” ir XX amžiaus egzodo rašytojas Antanas Škėma savo psichologiniame romane ,,Balta drobulė”.

Žmogaus dvylipumas atskleidžia dėl jo gaivališkos prigimties. Tai vaizduoja vokiečių poetas Johanas Volfgangas Gėtė savo filosofinėje poemoje ,,Faustas”. Žmogaus dvylipumas – vienas ryškiausių Fausto skiriamųjų ženklų. Faustiškos sielos žmogus nuolat jaučia prieštaravimus tarp dvasios ir materijos, proto ir jausmų, racionalumo ir intuicijos, įsipareigojimo ir pašaukimo. Poemos veiksmas užsimezga „Prologe danguje": Dievas leidžia Mefistofeliui gundyti Faustą, nusivylusi savo, kaip mokslininko, gyvenimu, nesuteikiančiu tikrojo pažinimo džiaugsmo. Tokios nuotaikos apimtą Faustą aplanko šunimi pasivertęs Mefistofelis. Jis nori mokslininkui pasiūlyti žemiškų malonių ir taip jį atitraukti nuo aukštesnių siekių. Faustas pasirašo sutartį su Mefistofeliu, tačiau mainais už nemirtingą sielą tikisi ne vien žemiškų malonių, jis siekia sužinoti pačią būties paslaptį, todėl nebijo sutarties sąlygų: jo siela atiteks velniui tada, kai jis pasieks gyvenimo pilnatvę. Gavęs galimybę gyventi antrą gyvenimą Faustas pirmiausia trokšta jausminio, jutiminio pasaulio pažinimo. Sutikęs Margaritą jis išgyvena visą meilės dramą - nuo jausmo užuomazgos, aukščiausio pakilimo iki skaudžios išdavystės ir kaltės suvokimo. Pasak lietuvių literatūrologo Donato Saukos, Fausto keliami klausimai, į kuriuos nerandama atsakymo, atliepia Kanto filosofijai - klausiančiai, o ne doktrinieriškai teigiančiai. Kantas, kaip ir Faustas, taip pat paneigia racionalistiškai vienpusišką žmogaus, kaip protingos būtybės, sampratą, ieško tikresnės, gilesnės nei protas jo esmės, nusakančios žmogaus prigimtį. Ir Kantui toks atradimas, prilygstantis Niutono nuopelnams gamtamoksliui, buvo ,,žmogus pats sau", prigimtinis žmogus, suvokiamas be jį varžančių valstybinių, visuomeninių, ekonominių, konfesinių ir kitokių apribojimų. Kanto filosofijai protas - tai tik sugebėjimas dialektiškai kelti pačią pažinimo problemą, blaiviai pažvelgti į jo galimybes, suvokti žmogiško intelekto kons truojančią prigimtį. Šią mintį puikiai pagrindžia paties Fausto mintis Mefistofeliui, išsakyta darbo kambaryje: ,,Te viskas mainos, bet kartu su manimi;/ Tik nuolat veikdamas jautiesi žmogumi.” Faustas Gėtės kūrinyje vaizduojamas kaip modernios visuomenės atstovas, žinių ištroškęs ir nerimstantis, kaip ir mūsų laikų žmonės, mokslo ir technikos kūrėjai, kuriuos masina beribiai ateities horizontai. Sąvoka faustiška siela vartojama apibūdinant žmogų, nuolat ieškantį atsakymų į esminius bâties klausimus, bandantį suderinti nesuderinamus prieštaravimus, dažnai klystantį, tačiau nuolat veikiantį, kad įmintų pagrindinę mįslę – kas yra žmogaus gyvenimas. Taigi žmogaus dvylipumas skatina žmogų pažinti ir pajusti pasaulį skirtingais būdais.

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1256 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
2 psl., (1256 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos rašinys
  • 2 psl., (1256 ž.)
  • Word failas 27 KB
  • Įkeltas: 2024 m.
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį rašinį
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt