Darbo naujumas ir aktualumas. Visų Šventųjų minėjimas kaip ir Vėlinės Lietuvoje turi senas ir gilias tradicijas, išlikusias dar nuo pagonybės laikų. Žmonės prisimindavo, lankydavo ir net vaišindavosi kartu su mirusiaisiais, bei įsivaizdavo, kad šie juos stebi. Buvo manoma, kad mirusioje vėlė , kuri yra pavojinga gyviesiems, atsiskiria nuo kūno vėliau bendrauja su gyvaisiais ir lanko juos. Mirusieji būdavo gerbiami, jų būdavo ilgimasi, bet kartu ir jų bijoma ir vengiama.
Anksčiau nebuvę papročio per Vėlines degti kapinėse žvakučių, kaip šiais laikais. Anksčiau vėlėms būdavo keliamos puotos. Dar XIX a. kai kuriuose Lietuvos regionuose ir kituose Europos kraštuose buvo paprotys ruošti kapinėse ar namuose vaišes, kviesti į jas savo mirusiuosius. Pavakarieniavus pačiose kapinėse, jose būdavo paliekama maisto vėlėms. Kartais kapai būdavo palaistomi medumi ir vynu. Vėliau ypatinga reikšmė priskirta ugniai. Manyta, kad ugnis pritraukia vėles, tad joms degamos žvakės. Degindami žvakes gyvieji susitaiko su mirusiaisiais.
Darbo tikslas. Remiantis rašytiniais šaltiniais atskleisti ir išryškinti pagrindinius lietuvių Visų Šventųjų dienos ir Vėlinių papročius ir tradicijas.
Darbo uždaviniai. Darbe siekiama: 1) išsiaiškinti kaip būdavo rengiamasi Visų Šventųjų ir Vėlinių dienų minėjimams; 2) kokių papročių ir prietarų tą dieną būdavo laikomasi; 3) kur ir kaip būdavo pagerbiami mirusieji; 4) kokios gudrybės naudotos siekiant išvengti konflikto su mirusiaisiais, 5) apžvelgti Rezistencijos laikų Vėlinės.
Istoriografija. Šiame darbe daugiausia buvo remtasi J. Kudirka „Vėlinės“, knygoje rašoma apie šios šventės kilmę, laidojimo papročius, mirusiųjų paminėjimo tradicijas. J. Balio „Lietuvių kalendorinės šventės“1 knygoje rastais papročių ir žmonių elgesio tą dieną aprašymais. Nemažai įdomių faktų radau Buračo knygoje „Lietuvos kaimo papročiai“.2 Šiame darbe taip pat naudosiuos P. Dundulienės „Lietuvių etnologija“3 Knygoje pateikiamos žinios apie lietuvių etnogenezę, plačiai aprašoma gyventojų dvasinė ir materialinė kultūra, senoji religija, tradicijos papročiai. Taip pat P. Dundulienės „Lietuvių šventės: tradicijos, papročiai, apeigos“ 4 ir Bindokienės5 darbais.
Visų šventųjų diena įsteigta 1480 m. popiežiaus Sixto IV. Vėlinės arba Visų Mirusiųjų paminėjimas jau IX a...
Šį darbą sudaro 2127 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!