ĮVADAS
Terminas asocialaus elgesio paaugliai (vaikai) dažnai vartojamas kaip kitų terminų – sunkūs paaugliai, delinkventai – sinonimas. Psichologijos žodyne delinkvento sąvoka apibrėžiama taip: „delinkventas – žmogus, kurio elgesys neatitinka normos ir traktuojamas kaip baustina veikla, nusikaltimas” (Psichologijos žodynas, 1993). Psichologas G. Valickas pateikia tokį delinkventų apibrėžimą. „Tai faktiškai padidintos rizikos vaikai ir paaugliai, kuriems taikomos visuomeninio poveikio priemonės” (Valickas, 1997).
Asocialus, delinkventinis vaikų elgesys, išryškėjęs ankstyvame amžiuje, gali sukelti rimtų elgesio problemų ir turėti sunkesnių padarinių vėlyvame amžiuje, t. y. Vaikai ir toliau bus linkę nusikalsti.
Nusikalstamumas – opi socialinė problema, kelianti pavojų ne tik konkrečiam asmeniui, bet ir kenkianti visos šalies socialinei ekonominei raidai, paneigianti svarbiausius bendruomeninius santykius. Bendrame nusikalstamumo kontekste vis daugėja nusikaltimų, padarytų vaikų (iki 18 m.) ir jaunimo (iki 29 m.). Neatsitiktinai paminėtas terminas vaikai. Šią sąvoką apibrėžia Jungtinių Tautų Organizacijos vaikų teisių konvencijos 1 straipsnis (ratifikuota Lietuvos Respublikos Seimo 1995 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. I–983 „Dėl Jungtinių Tautų Organizacijos vaiko teisių konvencijos ratifikavimo”, Valstybės žinios, 1995, Nr. 60–1501) ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2 straipsnis (1996 m. kovo 14 d. Nr. I–1234, Valstybės žinios, 1996, Nr. 33–807).
Padidėjusį vaikų ir jaunimo nusikalstamumą didžia dalimi lėmė socialiniai–ekonominiai pokyčiai Lietuvos visuomenėje atkūrus nepriklausomybę 1990 m. Sudėtingo pereinamojo laikotarpio kuriant demokratinę pilietinę visuomenę ir rinkos ekonomiką rezultatai – ne vien šalies makroekonomikos stabilizacija ir demokratizacija, bet ir aštrios socialinės problemos: visuomenės stratifikacija, didėjantis nedarbas, mažėjanti pajamų stabilumo garantija. Jaunimas yra ta gyventojų grupė, kuri ypač jautriai reaguoja į socialinius pokyčius. Dėl minėtų socialinių priežasčių daugelis jaunų žmonių jaučiasi pažeidžiami ir atskirti nuo visuomenės.
Nepilnamečių delinkvencija yra maištas, pasireiškiantis gynybinėmis reakcijomis (neurotinių delinkventų atveju) arba gynybiniu puolimu (socializuotų delinkventų atveju), visada kylantis iš nuoskaudos dėl socialinių nesėkmių. V. Kavolis (1997) pateikia du maištingo elgesio modelius: vienu atveju teigiama, jog maištas kyla prieš konkrečią neteisybę normatyvinėje sistemoje (graikiškoji samprata); kitu...
Šį darbą sudaro 3137 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!