Nagrinėjant Lietuvos Respublikos teisė principus, iš pradžių reikia susitarti dėl čia vartojamos svarbiausios - principų - sąvokos reikšmės. Žodis principas kilęs iš lotyniško žodžio principium ir reiškia pradžią, pagrindą.
Sekant Tarptautinių žodžių žodynu, principą galima apibūdinti kaip „įsitikinimą, lemiantį žmogaus santykių su tikrove, jo elgesio ir veiklos normas", kaip „pagrindine kurios nors teorijos, koncepcijos idėją, pradinį teiginį", kaip „svarbiausiąją kurios nors organizacijos struktūros arba veiklos taisykle", kaip „pagrindinę kurio nors įrengimo, mechanizmo sandaros arba veikimo savybę".
Kaip matyti iš pateiktų apibūdinimų, principas bendriausia prasme suvokiamas kaip kreipiantis pradas, grindžiantis tam tikro reiškinio turinį, jo konkrečias apraiškas ar atskirus elementus. Tokia yra bene visuotinai pripažinta šios sąvokos reikšmė.
Jeigu principai apskritai suvokiami kaip tam tikro reiškinio (sistemos, organizacijos, teorijos, koncepcijos ir t.t.) pamatinės nuostatos, fundamentalūs pradai, tai teisės principai yra teisės sistemos pamatinės nuostatos, kuriomis grindžiamas teisinis reguliavimas ir teisinė praktika, bendrasis ir individualusis teisinis reguliavimas bei teisės realizavimas. Taigi teisės principai persmelkia ir teisinį reguliavimą, ir teisine praktiką.
Teisės principai, be „organizuojančios" funkcijos, atlieka ir kitą svarbią funkciją. Jie yra svarbus kriterijus, leidžiantis patikrinti, ar teisės aklai arba pareigūnų veikla nenukrypsta nuo tam tikrų teisinių standartu. Toks nukrypimas visuomet yra teisinio reguliavimo nenuoseklumo, prieštaringumo požymis ir duoda pagrindą kritikuoti tam tikrus teisės aklus ar pareigūnu veiklą, kartais - nei visą teisine sistemą. Taigi teisės principuose slypi teisinio reguliavimo kritikos potencija. Principų žinojimas leidžia vertinti teise, ne tik ją pažinti.
Teisminės gynybos garantija reiškia žmogaus teisę kreiptis į teismą su skundu, prašymu ar pareiškimu ir kartu teismo pareigą - išnagrinėti tokį skundą (prašymą, pareiškimą) ir priimti dėl jo teisėtą, teisingą ir pagrįstą sprendimą. Įsiteisėję teismų sprendimai, nuosprendžiai, nutartys ir nutarimai yra privalomi visoms valstybinės valdžios ir valdymo institucijoms, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms bei fiziniams asmenims ir turi būti vykdomi visoje Lietuvos teritorijoje (Teismų įstatymo (1994 m. gegužės 31 d. Nr. 1-480} l str. 3 d.).
Teismas, kaip institucija,...
Šį darbą sudaro 3937 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!