Daiktinė teisė – tai absoliuti teisė, pasireiškianti teisės turėtojo galimybei įgyvendinti valdymo, naudojimo ir disponavimo teises ar tik kai kurias iš šių teisių.
Pačiu bendriausiu požiūriu, daiktinę teisę galima apibūdinti kaip absoliučią asmens teisę į daiktą.
Pirmoji ir svarbiausioji teisė - nuosavybės teisė- tai teisė savo nuožiūra, bet nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmens teisių bei interesų, valdyti, naudoti daiktą ir juo disponuoti.
Antroji daiktinė teisė – turto patikėjimo teisė – tai valstybės ir savivaldybės įmonės, įstaigos, organizacijos teisė savo įstatų, nuostatų, taip pat tam tikros rūšies valstybės ar savivaldybių, įmonių, įstaigų, organizacijų veiklą reglamentuojančių norminių aktų nustatyta apimanti, tvarka ir sąlygomis nepažeidžiant įstatymų ir kitų interesų, valdyti, naudoti atitinkamai valstybės ir savivaldybės jai perduotą daiktą, juo disponuoti.
Trečioji Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta daiktinė teisė - hipoteka. Tai įtvirtinta teisė esamo ar būsimo skolinio įsipareigojimo vykdymą apsaugoti turto įkeitimu, įkeisto turto savininkui paliekant nuosavybės teisę, jo normos negali būti taikomos praktiškai, nes nėra hipotekos teismų.
Ketvirtoji daiktinė teisė – servitutas – tai teisė į svetimą nekilnojamą daiktą, pasireiškianti teisės naudotis tuo svetimu daiktu suteikimu arba to daikto savininko, valdytojo teisių juo naudotis apribojimu, siekiant užtikrinti daikto, dėl kurio nustatomas servitutas tinkamą naudojimą.
Daiktinės teisės objektas yra daiktai. Daiktinei teisei būdinga tai, kad daiktinių teisinių santykių subjektas yra aktyvus, o kitas subjektas, kuriuo gali būti bet kuris fizinis, juridinis asmuo ar valstybė bei savivaldybės yra pasyvus, taip pat daiktines teises gali pažeisti bet kuris subjektas, pažeidus daiktines teises, ieškinį galima pareikšti bet kuriam šias teises pažeidusiam asmeniui t.y. ieškinys eina visur paskui daiktą nepriklausomai nuo to, kur ir pas ką daiktas yra, kaip jis ten atsidūrė ir pan.
Daiktinių teisių teisinis rėžimas į nekilnojamus daiktus taikomas nekilnojamiems daiktams teisinis rėžimas, o daiktinėms teisėms į kilnojamus daiktus – kilnojamiems daiktams nustatytas teisinis rėžimas.
1.2 Daiktų sąvoka, rūšys
Daiktai yra labiausiai paplitęs civilinės teisės objektas, nes civilinių teisinių santykių atsiranda būtent dėl daiktų....
Šį darbą sudaro 4131 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!