1. Statistikos mokslas ir kilmė.
Žodis statistika kilęs iš lotynų kalbos žodžių “stato” – valstybė ir “status” – padėka, būklė. Statistiką reiktų suprasti kaip valstybės ribose esančių socialinių ekonominių reiškinių padėties būklės apibūdinimą. Statistika yra paties gyvenimo pasekmė, o jos atsiradimo priežastimis laikomi karai ir susikūrusios valstybės. Statistika tai savarankiškas taikomasis mokslas nagrinėjantis socialinių – ekonominių reiškinių kiekybinę pusę tampriame sąryšyje su jos kokybine puse konkrečiomis laiko ir vietos sąlygomis.
2. Statistiniai rodikliai. Tai skaičiai apibūdinantys socialinių ekonominių reiškinių apimtį (kiek), lygį (darbo našumas) ir santykius (tarp atskirų reiškinių). Ne visi skaičiai yra statistiniai rodikliai. Norint, kad skaičius būtų statistinis rodiklis jis turi būti: 1) kilęs iš statistikos objekto; 2) konkretaus apibrėžto laiko; 3) konkrečiai apibrėžtos teritorijos; 4) turi turėti matavimo vnt.; 5) parodyti ne tik kiekį, bet ir kokybines savybes. Kiekvienas statistinis rodiklis turi atsakyti į tokius klausius: kiek? Kur? Kada? Kokie? Statistiniai rodikliai jungiami į tam tikras grupes, kurios sudaro statistinių rodiklių sistemą.
3. Statistikos objektas. Bendrąja prasme statistikos mokslo objektą sudaro socialiniai ekonominiai reiškiniai, procesai, kurių apimtis priklauso nuo gamybinių jėgų ir gamybinių santykių išsivystymo lygio. Konkretizuojant į objektą patenka: gyventojai, gamyba, vartojimas, paskirstymas, gamta, reiškiniai tiesiogiai veikiantys žmogų, kultūrinio ir politinio gyvenimo reiškiniai.
4. Statistikos metodas. Tai tikrovės mokslinio pripažinimo priemonių sistema. Statistika savo tyrimuose dažniausiai naudoja stebėjimo metodą. Kaip savarankiškas mokslas, ji turi jai vienai būdingus metodus, kuriuos galima apjungti į pag. grupes: 1) masinių kintančių reiškinių ir procesų stebėjimo metodai; 2) statistinių duomenų susisteminimo metodai (statistinis grupavimas, rodiklių apskaičiavimas, vaizdavimas); 3) susistemintų duomenų analizės metodai ir sintezė.
5. Statistikos mokslo ryšiai su kitais mokslais. Statistika yra taikomasis mokslas, todėl jis turi savo teorinius pagrindus, kuriąs yra filosofijos ir ekonomikos teoriją. Filosofija, statistika remiasi nagrinėdama žmonių visuomenę, o ekonomikos teorija – ekonominius reiškinius ir procesus. Statistika glaudžiai siejasi su technologiniais mokslais, planavimu, prognozavimu. Platų pritaikymą statistikoje įgauna visų rūšių matematika.
6....
Šį darbą sudaro 3540 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!