Šeimos dainos dėlei savo specifinės tematikos sudaro savarankišką Lietuvių liaudies dainų katalogo skyrių. Tai dainos apie šeimos narių santykius ir padėtį šeimoje, apie branginamas ir neigiamas šeimyniečių savybes, likimo nuskraistųjų dalią. Šios dainos atspindi žmogaus pergyvenimus šeimoje, jo nuotaikas, kuriomis išreikšti jos ir dainuojamos.
Šeimos dainų temos labai įvairios: švelnūs jausmai artimiesiems, kai niekas netemdo tarpusavio bendravimo, betarpiškas savo meilės tėvams, broliams, sesėms išsakymas, prisirišimas, džiaugsmas, kad visi šeimos nariai drauge. Darnios šeimos gyvenimo vaizdai,jos narių pamėgti darbai, pagalba, užuojauta vienas kitam yra apdainuotų tėviškės namų, patriarchinės šeimos sanklodos simbolis, tarpusavio pagarbos ir garažaus sugyvenimo liaudiškas idealas.
Nemaža šeimos dainų dalis apdainuoja įvairius rūpesčius , nuoskaudas,vargą. Dainose apie šeimos kūrimą svarstoma, kokią mergelę ir kokį bernelį rinktis. Nuolatine tema- patarimai gyvenimo draugu rinktis darbsčią , mielą, vertą mergelę ar bernelį. Idealus darbsčių ir patrauklių mergelės našlaitėlės ar bernelio vargdienėlio paveikslai priešpastatomi turtingųjų tingumui ir apileidimui. Šitokio dainos sukelia liūdną nuojautą, jog kaip tik dėl socialinės nelygybės nebus valios rinktis sau gyvenimo draugą, atitinkantį liaudišką idealą. Tuo labiau kad dainose dažnai guodžiamasi, nusiskundžiama tėvais, giminėmis, kurie neleidžia imti vargo mergelės, o liepia imti turtingą.
Reikia pabrėžti, kad lietuvių liaudis beveik neturi dainų ( išskyrus vieną kitą ), apdainuojančių darną sukurtoje šeimoje. Priešingai, lietuvių liaudies šeimos dainos daugiausia atskleidžia blogybės, kurios kėlė nepasitikėjimą, vertė vieną ar kitą pusę kentėti, stūmė į vargą. Kupini nevilties dainų posmai apie skaudžiausią šeimos rykštę-vyro girtavimą. Tikroviškai atskleidžiamos ir visos bėdos, kurios užgriūva šeimą dėl girtavimo: visų pirma smurtas prieš žmoną ir vaikus, nesantaika, tinginiavimas, apsileidimas, neištikimybė. Dainose negiriamos ir moterys, vengiančios darbo, mėgstančios pasilinksminti karčemoje.
Daugelis dainų atskleidžia varganą valstietės moters būklę, beteisę jos padėtį šeimoje. Ją sunkiausiai slegia socialinės nelygybės našta klasikinės visuomenės sąlygomis. Ypač archaiškos šeimos formos didžiojoje šeimoje, kai viską lemia anytos, šešuro valia. O ir vėliau, šeimoms atsiskiriant, moteris lieka visiškoje vyro valdžioje. Dainose apie moters...
Šį darbą sudaro 1107 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!