Referatai

Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys.

9.6   (2 atsiliepimai)
Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys. 1 puslapis
Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys. 2 puslapis
Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys. 3 puslapis
Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys. 4 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Aprašymas

Ypatingai daug ir išsamios informacijos pateikiantis darbas.


Valančiaus paveikslas, kaip ir jūros švyturys, rodo, jog didelės asmenybės gimsta ne ten, kur iš kredo išmetama Dievas, bet ten, kur asmenybė iš Dievo savo didybę semia. Semia nuolatos, atkakliai, nepertraukiamai: pradedant nuo tėvų pastogės, mokyklos suolo, gyvenimo sūkuryje, baigiant mirties momentu. Valančiaus paveikslas ne tik savotiškas priešnuodis nuo svetimos įtakos. Jis moko, kaip mums tvarkytis ir šiandien. Sakome, jog šiandien visur pilna savanaudžių, nebėra idealizmo. Tačiau tas idealizmas dar neišblėsęs, tik tie idealistai – pasyvūs, užleidžia savo vietą savanaudžiams. Tegu Valančiaus, to aktyvaus kovotojo, paveikslas mūsų pasyviąją visuomenės dalį sugrąžina atgalios ir paskatina tapti aktyviais kovotojais. Vienas įžymus mąstytojas, paklaustas: „Kas veda tautas?“, atsakė trumpai: „Religiniai didvyriai“. Nuostabus šio teiginio patvirtinimo pavyzdys – vyskupo Motiejaus Valančiaus gyvenimas ir veikla

Ištrauka

Motiejaus Valančiaus nuopelnai lietuvių kultūrai. Veiklos sritys.
Kiekviena tauta gerbia didžiavyrius, kurie darbuojasi jos labui, veda ją, yra visiems pavyzdys. Jų vardai aukso raidėmis įrašyti į tautos istoriją. Vyskupas A.Baranauskas sakė, jog XIXa. viduryje didžiausią žalą žmonėms padarė įsikerojęs girtavimas. Toje pelkėje skendo šeimų santarvė, nyko darbo ir taupymo vaisiai, visos krikščioniškosios dorybės. Tuomet lyg žiburys naktį į Lietuvos gyvenimą atėjo Motiejus Valančius, „Palangos Juzės“ autorius, vyskupas, Lietuvos blaivintojas, tautos švietėjas, rašytojas, istorikas, iškilus visuomenės veikėjas.
Svarbiausi M. Valančiaus gyvenimo ir veiklos metai-reikšmingų poslinkių bei įvykių lietuvių tautos istorijoje laikotarpis. Iro feodalizmas, buvo panaikinta baudžiava, Lietuvą sukrėtė du sukilimai. Kultūriniame gyvenime ėmė kristalizuotis tautinio išsivadavimo tendencijos. Augo valstiečių pasipriešinimas dvarininkams ir caro valdžiai. Valančius patyrė tų procesų poveikį ir ne vienu atveju pats turėjo įtakos savo veikla ir darbais. Filosofinės Valančiaus pažiūros yra vientisos ir aiškios, grindžiamos teistine pasaulio samprata. Kaip vyskupas ir moralistas, jis užstodavo vargšus skriaudžiamuosius ir bardavo galingus skriaudėjus. Reikšmingiausias M. Valančiaus kūrybos palikimas-istoriografinis jo veikalas „Žemaičių vyskupystė“. Istorinės medžiagos jam Valančius gavo iš S. Daukanto. Tai buvo vienas iš pirmųjų mokslo darbų lietuvių kalba, skitų inteligentijai. Praėjusio šimtmečio viduryje formavosi lietuvių kultūros centras, ir jo vaidmuo teko Varniams. Čia buvo įsteigtas knygynas, galvota apie spaustuvę, planuota išleisti lietuvišką laikraštį. Visi šie sumanymai siejasi su Valančiaus, jei ne iniciatoriaus, tai bent rėmėjo, globėjo vardu. kaip kadaise M.Daukša, valančius itin brangino gimtąją kalbą, laikė ją žmogaus prigimtiniu turtu. Jis gerbė visą dvasinę liaudies kultūrą, rūpinosi užfiksuoti ir išsaugoti būsimoms kartoms jos vertybes ir stengėsi ją tvirtinti pats savo darbais. Viską, ką skyrė viešumai, M. Valančius parašė tik lietuviškai. Lietuviškai rašomos ir leidžiamos Valančiaus knygos darė skatinamą poveikį lietuvių šviesuomenei, buvo jai padrąsinamas pavyzdys ir moralinė atrama. Ne be reikalo jau ir tada Valančius vadintas gimtosios kalbos gaivintoju, su jo vardu sietinas XIXa. vidury pastebimas lietuvių literatūros atsigavimas.
M.Valančius pradėjo rašyti tik...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1227 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
4 psl., (1227 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos referatas
  • 4 psl., (1227 ž.)
  • Word failas 45 KB
  • Įkeltas: 2024 m.
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt