Yra daug ir įvairių elito teorijų. Plačiai diskutuojama ne tik apie elitą ir masę, jų tarpusavio santykį, bet ir apie elito santykį su kitais valstybės bei visuomenės elementais.
Elitizmo teorija dažniausiai apibūdinama kaip mokslo teorija. „Elitu sociologijoje bei bendrąja prasme vadinama santykinai nedidelė dominuojanti visuomenės grupė, kuriai būdingi tam tikri išskirtiniai bruožai, savybės, ir kuri suvokia save kaip dominuojančią visuomenėje grupę šių savybių pagrindu“1. Įvairios elitizmo atmainos pripažįsta tai, kad „visuomenėje visada yra tam tikra mažuma, dominuojanti likusiai visuomenės daliai ir ją valdanti, primetanti jai savo valią“2. Mase yra apibūdinama likusi visuomenės dalis.
Savo darbe elito teorijos teiginių pernelyg nesureikšminsiu, pateiksiu trumpa sampratą, supratimą apie elitą masių kontekste. Didesnį dėmesį skirsiu politiniam elitui. „Politologija tam tikra prasme ir yra „elitistinės orientacijos ar net „elitistinės“ kilmės mokslas“3.
Visuomenės padalijimo į elitą ir mases koncepcija yra dažnai kritikuojama. Įvairiais laikotarpiais, atliekant konkretaus elito elgesio ir sąmonės tyrimus, minima koncepcija buvo aiškinama skirtingai ir skirtingų žmonių grupių, t.y. politologų, filosofų, ekonomistų ir pan.
Ginčijamasi ir dėl politinio elito sąmonės tyrimų tikslingumo. Elitą priskirdami Seimui, elito sąmonės tyrimas yra prilyginamas Seimo narių sąmonės tyrimui. Tai atspindi formalią elito sampratą: jei esi Seimo ar kitas valstybės valdžios narys, vadinasi, priklausai elitui. Elito formavimuisi įtakos turi ne tik politiniai interesai, bet ir kitos elito aplinkoje veikiančios grupės. Ir labai dažnai elito sąvoka yra apibrėžiama, atsižvelgiant į konkrečią žmonių grupę konkrečiu laiku.
Kritiškai vertinamas demokratijos ir elito santykis. Doc. E. Kūris pažymi, kad elitų teorijos, akcentuojančios objektyvų demokratijos ribotumą, skeptiškai vertinančios galimybę visuomenei demokratiškai tvarkytis, savo turiniu tikrai yra antidemokratinės. Laikoma, kad elito idėja nesuderinama su demokratine doktrina. „Pagal Dahlą, moderniose visuomenėse reikiamų įvairių sprendimų gausa bet kokio vientiso elito atsiradimą paverčia tiesiog neįmanomu. Tokiu atveju stiprėja decentralizuotas valdžios tinklas“4. Bet tai nereiškia, kad neesant demokratijai, susiformuos stiprus elitas. Analizuojant demokratiją ir elitą, neišvengiamai formuojasi „demokratinio elitizmo“ teorija, kuri šiuos du elementus...
Šį darbą sudaro 2080 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!