Referatai

Lietuviškasis romantizmas

9.0   (3 atsiliepimai)
Lietuviškasis romantizmas 1 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 2 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 3 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 4 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 5 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 6 puslapis
Lietuviškasis romantizmas 7 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Sąvoka „romantizmas” imta vartoti maždaug tarp 1797 ir 1800 m. Jo priešpriešai – senajam, arba antikiniam, menui buvo duotas klasikinio meno vardas. Tiek F. Schilleris ir Goethe, tiek broliai Schlegeliai ar Novalis apie romantizmą ir klasicizmą kalba kaip apie du skirtingus to paties dvasinio turinio išraiškos pavidalus.
Lietuvoje jau nuo XIX a. pabaigos ryškėja lietuviškajam kultūriniam arealui neįprasta priešprieša tarp idealizmo ir materializmo. Kiekviena šių tendencijų savo siekius įkūnija kultūriniu „Aušros“ ir „Varpo“ pavidalu.
Idealistinę kryptį ima ginti ir įtvirtinti vokiečių kultūros atstovas, organiškai įaugęs į lietuvių kultūrą,- Jurgis Zauerveinas, o materializmo sparną- J. Mačys – Kėkštas garsiojoje polemikoje „apie dvasią ir medegą“, vykusioje „Aušroje“ 1885 – 1886 m.
Literatūros baruose priešprieša tarp idealizmo ir materializmo transformuojasi į XX a. pradžioje įsisąmonintą priešpriešą tarp realizmo ir romantizmo. Pirmoji romantiškąją dvasią imasi ginti S. Čiurlionienė, jos idėjas palaiko J. Herbačiauskas, vėliau B. Sruoga.
Jau Nepriklausomoje Lietuvoje idealistinės pasaulėvokos aktualumo problemą atgaivina Vaižgantas „Židinyje“ (1927 , Nr.10) pasirodžiusiu straipsniu „Romantiškasis idealizmas sugrįžta“. Šiame straipsnyje Vaižgantas visą žmonijos raidą interpretuoja kaip materializmo ir idealizmo kovą, o amžiaus blogybes sieja su materialistinės pasaulėvokos įsigalėjimu. Vaižgantas apsibrėžia sisteminius savo koncepcijos rėmus, tačiau juos bent iš dalies sutapatina su istoriniais romantizmo rėmais :romantizmas tapatus idealizmui, tad yra dieviškojo poliaus atstovas. Vaižgantas bando teoriškai konkretizuoti romantizmą kaip kultūrinę epochą, tačiau apibendrina būtent „temperamentiniu“ pagrindu – romantizmą ne kaip estetinę koncepciją, bet kaip „esminį žmogaus sielos pasireiškimą“ („Židinys“, 234).
Vaižganto manymu, kitais prigimtiniais romantizmo požymiais tampa intravertiškumas ir jausmingumas: „romantizmas yra širdies, sielos dalykas, nuotaika, kuri viską nudažo maloniu liūdesiu, kaip rudens rūkeliu, ir sukelia pasiilgimus. Romantiškieji jausmai tedera jautrioms širdims ir protams, kurie amžių dvasią tiria“ ( ten pat:221). Vaižganto supratimu, romantizmas yra būtent tai, ką vadiname jausminguoju meno tipu ir kuris būdingas ne tik istoriškai konkrečiam momentui, bet kaip žmogaus sielos pasireiškimo forma ar tos formos ypatumas būdingas visiems laikams ir...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 3426 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Šaltiniai
✅ Šaltiniai yra
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
7 psl., (3426 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos referatas
  • 7 psl., (3426 ž.)
  • Word failas 76 KB
  • Lygis: Mokyklinis
  • ✅ Yra šaltiniai
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Romantizmas (XVIII a. pab. – XIX a. I pusės)

Romantizmas (XVIII a. pab. – XIX a. I pusės) Lietuvių kalba Peržiūrėti darbą

S. Daukanto, A. Baranausko ir Maironio romantizmas

S. Daukanto, A. Baranausko ir Maironio romantizmas Lietuvių kalba Peržiūrėti darbą

Romantizmas (XVIII a. pab. – XIX a. pr.)

Romantizmas (XVIII a. pab. – XIX a. pr.) Lietuvių kalba Peržiūrėti darbą

Juozas Tumas-Vaižgantas (modernizmas, neoromantizmas XIX a. II pusė - XX a. I pusė)

Juozas Tumas-Vaižgantas (modernizmas, neoromantizmas XIX a. II pusė - XX a. I pusė) Lietuvių kalba Peržiūrėti darbą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.

Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI!

Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt