Potemės

Kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje (V. Mykolaitis-Putinas, A. Škėma)

10   (1 atsiliepimai)
Kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje  (V. Mykolaitis-Putinas, A. Škėma) 1 puslapis
Kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje  (V. Mykolaitis-Putinas, A. Škėma) 2 puslapis
Kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje  (V. Mykolaitis-Putinas, A. Škėma) 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje

(V. Mykolaitis-Putinas, A. Škėma)

Dažnai sakoma, kad kiekviena knyga – tai vis nauja žmogaus istorija. Kiekviena knyga – tai vis kitoks individo likimas. Vieni skaitytojai ieško tik linksmų ir laimingų istorijų, kiti, priešingai, nori skaityti apie tai, kaip žmogus, patirdamas įvairių sunkumų, pagaliau atranda savąjį kelią. Dažnai žmonės, kurie jaučiasi suvaržyti, nesidžiaugia gyvenimu, patiria dvasines kančias, pamažu pasineria į kūrybos sūkurį. Būtent kūryba jiems padeda išsilaisvinti iš slegiančių įvairiausių išgyvenimų, sunkumų. Iš tiesų žmogus ne iš karto tampa kūrėju, jam neretai tenka nueiti ilgą kelią, kuriame jo laukia daug išbandymų. Gal todėl kūrėjo tapsmo kelias lietuvių literatūroje nėra dažnai pasitaikanti tema. Apie tai kalbama lietuvių literatūros rašytojo V. Mykolaičio- Putino, filosofinės pasaulėjautos kūrėjo, psichologiniame intelektualiniame romane ,,Altorių šešėly“ bei A. Škėmos, išeivijos rašytojo, romane ,,Balta drobulė“. Taigi šios kalbos tikslas – argumentuotai įrodyti, kaip šiuose kūriniuose vaizduojamas kūrėjo tapsmo kelias.

Antanas Škėma, modernus XX a. vidurio lietuvių literatūros prozininkas, dramaturgas, atskleidęs katastrofų laikotarpio žmogaus pasaulėvoką, romane „Balta drobulė“ , kuris išleistas 1958 metais, pasitelkdamas sąmonės srauto technika atskleidžia kūrėjo tapsmo kelią. Pagrindinis šio romano veikėjas - Antanas Garšva, kuris yra pasaulio katastrofų slegiamas nevykęs žemės gyventojas, pasirinkęs modernios poezijos kelią. Pradėsiu nuo to, kad Antano Garšvos tėvai yra meniškos prigimties žmonės, nes tėvas groja smuiku, dirba muzikos mokytoju, rašo dramas, o motina mėgsta deklamuoti eilėraščius, siuvinėti. Kultūrinė tradicija, perimta iš tėvo, nulemia romantinę prieš pasaulio blogį maištaujančio herojaus laikyseną. Tai įkvepia troškimą tapti legenda, mitu, amžiams įtvirtinti savo prometėjiškumą („<...> aš mirsiu, nes šitaip tegaliu pasipriešinti Šopenhauerio valiai.“). Būdamas 14 metų, skaitydamas Šopenhauerio kūrybą, Garšva kuria būsimos savižudybės planą- tragišką romantinę dramą: „Mano mirtis trijų metrų ilgio, suformulavo mintį ir nutarė, kad tai bus paskubomis įrašytas įrašas išminčių sąsiuvinyje. Jo paties sugalvotas.“ Antanas Garšva nutaria pasikarti tankmėje, susiranda storesniąją drebulę, pradeda rišti virvę prie šakos. Jis dreba, o drebulė stovi tiesi. Baimė sekundei jį išgelbėja, sąmonė nugali ir iš kilpos protagonistas nušoka žemyn. Kad šito jaunuolio prigimtis meniška, atskleidžiama epizode, kai jis šešiolikos metų, vasarodamas Palangoje, šoka improvizuotą šokį, skirtą Jūratei ir Kastyčiui, dainuoja, sako prakalbą miniai. Kaip žinoma, protagonistas yra nutaręs studijuoti literatūrą universitete. Prieš studijas Garšva nori per vasarą parašyti keletą gerų eilėraščių, kad su didžiu talentu įžengtų į universitetą. Grįžtant prie to, kas pasakyta, Antanas Garšva parašo eilėraštį apie pakaruoklį: „ Ant nykių liepos šakų lingavos trys ar keturi pakaruokliai. Mergaitė išsidraikiusiom kasom raudojo apsikabinusi gražiausiojo pakaruoklio kojas. Ir poetas liūdėjo...“ Protagonistas kuria neoromantinius vaizdinius, eiliuoja klasikiniu eiliavimo būdu, bet šis eilėraštis parašytas šaltai, todėl Garšvai jis nepatinka. Kitame epizode, kuriame Garšva vaizduojamas kaip dvidešimt vienerių metų literatūros studentas, jis jaučiasi tikru poetu, jo išvaizda atitinka to laikmečio modernaus menininko įvaizdį. Kai Antanas Garšva kavinėje susitinka su kritiku, šis perskaitęs jo kūrybinius bandymus teigia, kad šių niekų nerekomenduotų rimtam žurnalui, o jauną poetą skatina ieškoti individualaus kelio. Tik patyręs kančią, sužinojęs beviltišką diagnozę, priverstas išsižadėti visaverčio gyvenimo, Garšva parašo pirmąjį tikrą eilėraštį, kurį gerai įvertina tas pats kritikas ir pažada kūrinį išspausdinti. Taigi, Antanas Škėma, Vakarų kultūros menininkas, romane „ Balta drobulė“, atskleidžia, kaip pagrindinis veikėjas palengva tampa moderniu poetu.

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1063 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Mokyklinis
Failo tipas
Word failas (.docx)
Apimtis
3 psl., (1063 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos potemė
  • 3 psl., (1063 ž.)
  • Word failas 19 KB
  • Lygis: Mokyklinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šią potemę

www.nemoku.lt Panašūs darbai

Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt