Šiame darbe remsiuosi tik keliais autoriais. Jų pakako apibūdinti pagrindiniams Baltosios ir Kolonų salių klasicistiniams bruožams bei fragmentams. LTSR Mokslų akademijos, LTSR Kultūros ministerijos, LTSR Valstybinio leidyklų, poligrafijos ir knygų prekybos reikalų komiteto “Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas” buvo pagrindinis literatūros šaltinis aprašant klasicistines Vilniaus Universiteto Baltąją ir Kolonų sales. Tado Adomonio ir Nijolės Adomonytės “Lietuvos dailės ir architektūros istorija, 2” plačiau apibūdino Baltąją salę. Vlado Drėmos „Dingęs Vilnius“ supažindino su salių paskirtimi. A. Lagunavičiaus redaguotame „Lietuvos architektūros istorijos“ antrame tome radau dar daugiau informacijos apie Baltąją salę.
Pirmojoje darbo dalyje aprašoma Vilniaus Universiteto Kolonų salė, vadinamoji Aula. Itin smulkiai apibūdinamos interjero detalės ir kaip jos kito universiteto istorijoje. Antroji darbo dalis skirta pristatyti Baltajai salei. Tai itin vertingas senosios obervatorijos paminklas. Dabar salė priklauso Vilniaus universiteto bibliotekai. Čia įsikūrusi profesorių skaitykla.
Baltoji salė – senosios Observatorijos dalis. Baltosios salės portalas yra vakarų sienoje. Gipsinis. Ankstyvojo klasicizmo stiliaus. Susideda iš angą rėminančių dvibriaunių dorėninio orderio piliastrų, antablemento ir frontono. Papuoštas dekoratyvine skulptūra; frizo metopose įkomponuoti reljefiniai Zodiako ženklai, timpane – medalionas su Stanislobo Augusto Poniatovskio portretu. Piliastrų kaneliūros ir frizo triglifai portalui teikia grakštumo, horizontalūs skaidmenys – pusiausvyros. Reljefinis dekoras nesuardo griežto, ramaus architektūrinių dalių ritmo. Virš frontono yra alegorinės deivių Uranijos ir Dianos figūros (abiejose portalo pusėse stovėjo dvi Nikės skulptūros; neišliko). Dianos, laikančios medalioną su observatorijos fundatorės Puzinienės inicialais ir žvaigždžių vainikas. Deivių figūros ir judesiai grakštūs, drabužiai antikiniai, klosčių ritmas griežtas, formos aiškios, ramios. Kompozicija pagrįsta masių pusiausvyra. Greta vyraujančių klasicizmo bruožų išlikęs barokui būdingas simbolių gausumas.
Portalas sukurtas 1770-1773 m. Karlo Spampanio.4 Jis krašte skleidė ankstyvojo klasicizmo idėjas. Tai buvo paladiškosios mokyklos atstovas, plačiai naudojęsis vietinės architektūros tradicijomis. Kurį laiką buvo Universiteto architektas. 1773 m. prižiūrėjo naujų korpusų statybas. Tais pačiais metais jam vadovaujant baigti statyti Tomo Žebrausko projektuota Universiteto observatorija ir jos Baltojoje salėje pirmieji Lietuvoje...
Šį darbą sudaro 1147 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!